Na luzie,Wiadomości 4 kwietnia 2013, 09:18

Wieś Skawica wybuduje… łuk triumfalny

Mieszkańcy Skawicy (woj. małopolskie) chcą postawić w swojej wsi łuk triumfalny. Sześciometrowy monument ma upamiętnić założenie miejscowości, od którego mija 420 lat.

Łuk triumfalny w Paryżu. Czy tak będzie wyglądać monument w Skawicy? Fot. Albertus teolog/Wikimedia

Łuk triumfalny w Paryżu. Czy tak będzie wyglądać monument w Skawicy? Fot. Albertus teolog/Wikimedia

Jak informuje m.in. Gazeta Krakowska, budowla ma być kopią pomnika stojącego na Polach Elizejskich w Paryżu.

– Początkiem roku zorganizowaliśmy więc spotkanie wiejskie, na którym mieszkańcy ustalili, że ogłaszamy ten rok „Rokiem Skawicy” – opowiada na łamach Gazety Krakowskiej sołtys Skawicy Centrum, Małgorzata Pacyga. Jak mówi, podczas spotkania zrodził się pomysł pozostawienia nietypowego śladu po jubileuszu – łuku triumfalnego.

Budowla stanie w centrum wsi, tuż obok… miniaturowej Bazyliki św. Piotra z pomnikiem Jana Pawła II. Z inicjatywy radnego Jerzego Pająka, we wsi powstał nawet komitet budowy łuku, który zajmuje się pozyskiwaniem funduszy na budowę.

Dokładny projekt przyszłej budowli rysuje nam architekt – mówi cytowany przez Gazetę Krakowską radny. – Planujemy, że nasz łuk będzie wysoki na ok. 6 metrów, długi na tyle samo, a szeroki na metr. Po obu jego stronach staną fontanny. Całość pięknie wkomponuje się w nasz placyk, który tym samym stanie się bardzo międzynarodowy – zapewnia.

Całość ma kosztować ok. 60 tys. złotych, część kwoty mieszkańcy chcą pozyskać od gminy.

Tadeusz Chowaniak, wójt gminy Zawoja, do której należy wieś, nie protestuje ale i nie tryska entuzjazmem.

– Jeśli rada gminy zdecyduje się Skawicy te pieniądze przyznać, to ja nie będę protestował – mówi wójt na łamach Gazety Krakowskiej. – Prywatnie jednak uważam, że mamy w gminie ważniejsze wydatki niż budowa łuków triumfalnych – dodaje.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: