Wiadomości 19 stycznia 2014, 20:18

Papież Franciszek otworzy tajne archiwa Watykanu?

– Franciszek otworzy archiwa, kwestia jest bardzo delikatna i musimy ją dalej analizować – powiedział rabin z Buenos Aires, który kilka temu temu widział się z papieżem Franciszkiem w Watykanie. Papież Franciszek jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires opowiadał się w 2010 roku za otwarciem tajnego archiwum Watykanu.

Watykan, fot. MarkusMark/Wikimedia

Watykan, fot. MarkusMark/Wikimedia

Jak potwierdził rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi, Stolica Apostolska wyraża wolę ujawnienia zasobów archiwów watykańskich oraz innych materiałów z okresu pontyfikatu Piusa XII, czyli czasów II wojny światowej i Holokaustu.

– Otwarcie to, planowane od lat, wymaga jednak czasu z powodów technicznych w związku z koniecznością uporządkowania dokumentów przed ich udostępnieniem – powiedział cytowany m.in. przez PAP rzecznik Watykanu.

Jak czytamy w gazecie „Sunday Times”, przyjaciel papieża Franciszka, rabin Abraham Skórka stwierdził, że papież pragnie otworzyć archiwa dotyczące działalności Stolicy Apostolskiej podczas wojny.

– Franciszek otworzy archiwa, kwestia jest bardzo delikatna i musimy ją dalej analizować – powiedział rabin z Buenos Aires, który kilka dni temu widział się z papieżem Franciszkiem w Watykanie.

Papież Franciszek jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires opowiadał się w 2010 roku za otwarciem tajnego archiwum Watykanu.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: