Ekonomia,Raporty 2 marca 2013, 11:53

W tych miesiącach znajdziesz pracę

Jakie prawidłowości rządzą rynkiem pracy? Wygrywają najlepsi… ale także ci, którzy wiedzą kiedy najlepiej aplikować na konkretne stanowiska. Szanse na znalezienie zatrudnienia są statystycznie największe na wiosnę i lato!

fot. Lothar Spurzem

fot. Lothar Spurzem

W ostatnim czasie media alarmowały o rosnącym bezrobociu – według danych GUS stopa bezrobocia za styczeń 2013 wyniosła 14,2 procenta. W porównaniu z grudniem 2012 przybyło nam prawie 160 tysięcy bezrobotnych (grudniowa stopa bezrobocia wynosiła 13,4%). Ministerstwo Pracy ma jednak nadzieję, że to tylko chwilowy spadek, typowy dla początku roku. Okresowy wzrost zatrudnienia nadejdzie najpewniej wraz z przełomem wiosny i lata. Powód jest prosty – latem przybywa ofert pracy sezonowej, które wielu Polakom pozwalają podreperować budżet. Jednak praca sezonowa dotyczy w przeważającej mierze dość prostych prac np. zbierania owoców. Czy praca specjalistów podlega jakimś innym prawidłowościom?

Bądź czujny, wytrop posadę

Jeśli chodzi o stanowiska dla osób wysoko-wykwalifikowanych to sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana i trzeba ją rozpatrywać w kontekście branży do której mamy zamiar aplikować. Jeżeli dany sektor gospodarki przeżywa boom to warto wysłać swoje CV do firm które w nim działają – Od dłuższego czasu obserwujemy rosnące zainteresowanie nowoczesnymi technologiami ze strony klientów – mówi Weronika Florkowska z PrimeSoft Polska, lidera na rynku IT – Dynamiczny rozwój naszego sektora powoduje, że wzrasta również liczba poszukiwanych pracowników – dodaje Florkowska. Według Dawida Nowickiego z firmy Neptis S.A. trend ten raczej nie ulegnie zmianie – Innowacyjne rozwiązania przydają się nie tylko przedsiębiorcom, ale także zwykłym ludziom w ich codziennym życiu. Dlatego długotrwały rozwój rynku jest realną perspektywą – tłumaczy Nowicki. Osobom poszukującym zatrudnienia pozostaje więc baczna i systematyczna obserwacja tendencji rynkowych. Pomoże w tym na pewno lektura prasy, nie tylko tej branżowej, a także dobrze rozwinięta sieć kontaktów.

Im niżej tym lepiej

Warto pamiętać, że ogromne znaczenie ma także miejsce w którym szukamy zatrudnienia. Niestety, dane GUS nie pozostawiają złudzeń. We wszystkich województwach nastąpił wzrost liczy osób bezskutecznie poszukujących zatrudnienia – największy w województwie lubuskim i opolskim (wzrost między grudniem 2012 a styczniem 2013 wyniósł tam 9 procent). Obecnie najtrudniejszą sytuację mają mieszkańcy województwa warmińsko – mazurskiego stopa bezrobocia wynosi tam ponad 22%.

Im niższa stopa bezrobocia w województwie tym większe szanse na znalezienie posady. Dane urzędu statystycznego wskazują, że na obecną chwilę, pracy najlepiej szukać w województwie wielkopolskim, mazowieckim i śląskim. W tych regionach średnia stopa bezrobocia nie przekracza 12 procent. Wśród tej trójki przoduje Wielkopolska – tam bezrobocie wynosi 10,6 procent, więc region ten przynajmniej statystycznie sprzyja szukającym pracy – o każdej porze roku.

Creandi.pl

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: