Wiadomości 1 kwietnia 2013, 10:19

Tydzień szkolny będzie rozpoczynany odśpiewaniem hymnu?

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie poparło propozycję wprowadzenia obowiązku rozpoczynania każdego nowego tygodnia nauki w szkole od wykonania hymnu narodowego.

Faksymile rękopisu "Mazurka Dąbrowskiego" Józef Wybickiego

Faksymile rękopisu „Mazurka Dąbrowskiego” Józef Wybickiego

Propozycję rozpoczynania tygodnia od hymnu narodowego wysunęła, w liście do Minister Edukacji Narodowej, posłanka Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Marcin Horała z Fundacji Republikańskiej.

– Jednym z elementarnych składników wychowania patriotycznego dzieci jest przekonanie ich, że znajomość słów hymnu i umiejętność zaśpiewania go w godnej postawie stanowi obywatelski obowiązek, podobnie jak oddawanie szacunku godłu narodowemu, fladze państwowej i sztandarom – czytamy w oświadczeniu POKiN.

Co więcej, przewodniczący organizacji, dr Jerzy Bukowski zaproponował, by hymn nie był recytowany, lecz śpiewany.

– Słów i melodii należy uczyć na lekcjach (np. języka polskiego), podczas których powinno się również przekazywać zasady zachowania wobec godła, flagi państwowej i sztandarów – tłumaczy dr Bukowski.

List do Ministerstwa Edukacji Narodowej został wysłany pod koniec marca.

Odśpiewanie powinno być nie tyle obowiązkiem, co przyjemnością. Dla mnie symbole narodowe są bardzo ważne, martwi mnie fakt, że flagę narodową ktoś wsadza w kupę i uznaje to za coś śmiesznego – tłumaczyła posłanka Arciszewska-Mielewczyk na antenie TVN24.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: