Wiadomości 18 grudnia 2013, 13:08

Szkodliwe ekrany akustyczne? Gibała chce je zdemontować

Zbyteczne ekrany akustyczne powinny zostać zdemontowane – uważa poseł Gibała. Przedsiębiorcy skarżą się na ekrany akustyczne. Przeszkadzają im w działalności, prowadzone przez nich zakłady usługowe są zasłaniane przez ekrany, wskutek czego są rzadziej odwiedzane przez kierowców. Skarg na bezsensowne ustawienie ekranów akustycznych było więcej, dlatego poseł Gibała napisał interpelację do Ministra Środowiska.

Łukasz Gibała domaga się zdemontowania niepotrzebnych ekranów akustycznych, fot. Goodstuff82/Wikimedia

Łukasz Gibała domaga się zdemontowania niepotrzebnych ekranów akustycznych, fot. Goodstuff82/Wikimedia

Oprócz niezadowolonych przedsiębiorców, na źle usytuowane ekrany akustyczne uwagę zwracają drogowcy: „zasłaniają widoczność, co powoduje zmniejszenie bezpieczeństwa na drogach”. Poważne i słuszne zastrzeżenia zgłaszają również ekolodzy, według których ekrany są poważnym zagrożeniem dla życia ptaków. Ekolodzy zwracają uwagę również na krajobraz, który zbyt często jest szpecony zbyt dominującymi elementami – czytamy w informacji prasowej rozesłanej przez biuro posła Łukasza Gibały z Krakowa, członka „Twojego Ruchu”.

Dlaczego budowane są ekrany akustyczne? Światowa Organizacja Zdrowia systematycznie publikuje ostrzeżenia, z których wynika, iż nadmierny poziom hałasu może być przyczyną trwałego uszkodzenia narządów słuchu, a także powodować inne dolegliwości somatyczne, jak również negatywnie wpływać na stan zdrowia psychicznego. Jednak w Polsce często zdarzało się, iż ekrany akustyczne ustawiane były w miejscach odległych od zabudowań mieszkalnych.

– Spotkałem się także z opiniami, iż niewłaściwie skonstruowane ekrany akustyczne mogą same być źródłem hałasu – pisze w swojej interpelacji poseł Łukasz Gibała. – Ekrany powinny być montowane wyłącznie w tych miejscach, w których poziom hałasu jest bardzo wysoki i jednocześnie szczególnie uciążliwy dla mieszkańców.

W październiku 2012 roku Ministerstwo Środowiska wprowadziło zmiany do rozporządzenia w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, które łagodzą dotychczasowe bardzo rygorystyczne normy. Poseł Gibała uważa, że należy regularnie sprawdzać, czy poziom hałasu w miejscach, w których ustawione są ekrany akustyczne, rzeczywiście przekracza normy wskazane w rozporządzeniu z roku 2012. W momencie, kiedy normy nie są przekraczane, zbyteczne ekrany akustyczne powinny być demontowane. Oprócz opisanych wcześniej niekorzystnych dla środowiska, przedsiębiorców i kierowców skutków ustawienia ekranów akustycznych bardzo ważnym czynnikiem jest czynnik ekonomiczny. Utrzymanie ekranów akustycznych to poważne obciążenie dla państwowego budżetu, co w sytuacji, kiedy ekrany są ustawione zupełnie niepotrzebnie, jest nielogiczne i świadczy o braku gospodarności.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: