Wiadomości 27 grudnia 2013, 13:44

Sylwester zabija zwierzęta? Pod akcją podpisało się już 10 tys. osób

Huk sylwestrowych wystrzałów nie tylko straszy zwierzęta, ale i zabija je. Zwierzęta towarzyszące umierają na zawał bądź ulegają wypadkom, kiedy uciekają w panice. Wiele z nich gubi się swoim opiekunom. Hałas szkodzi również zwierzętom wolno żyjącym, niepokoi zwierzęta w lasach, a miejskie ptaki rozbijają się o fasady domów zdezorientowane wystrzałami – czytamy w komunikacie prasowym Stowarzyszenia „Empatia”.

Akcja "Nie strzelam w Sylwestra", fot. Stowarzyszenie "Empatia"

Akcja „Nie strzelam w Sylwestra”, fot. Stowarzyszenie „Empatia”

Ze statystyk na które powołuje się organizacja wynika, że ofiarą sylwestrowej pirotechniki pada co roku kilkadziesiąt tysięcy zwierząt. We Włoszech zakaz odpalania fajerwerków wprowadzono w ośmiuset miejscowościach i gminach, w tym w Turynie, Wenecji, Bari, Modenie, Palermo czy Pesaro.

Sylwestrowy hałas może mieć natężenie nawet 160 decybeli. Oprócz zwierząt, hałas znoszą źle także ludzie, przede wszystkim osoby starsze.

Pod założonym na Facebooku wydarzeniem „Nie strzelam w Sylwestra 2013/2014” podpisało się już ponad 10 tysięcy osób.

Jeśli nasz pies lub kot jest nerwowy to lepiej wcześniej udajmy się do lekarza weterynarii, by podał zwierzęciu lek uspokajający, w innych przypadkach umieśćmy naszego pupila w miejscu bez okna, na przykład łazience, by nie widział błysków których mógł by się wystraszyć – doradza Leszek Pawlak z Towarzystwa SOS dla Zwierząt w Polsce.

Akcja "Nie strzelam w Sylwestra", fot. Stowarzyszenie "Empatia"

Akcja „Nie strzelam w Sylwestra”, fot. Stowarzyszenie „Empatia”

Stowarzyszenie „Empatia” opublikowało kilka rad, jak pomóc przetrwać zwierzęciu stresogenny dla niego okres:

  1. Środki uspokajające podajemy po konsultacji z lekarzem/lekarką weterynarii, na kilka godzin przed największym hałasem. Zarówno dawka, jak i rodzaj muszą być dopasowane do konkretnego zwierzęcia. Pamiętajmy, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie problemu – nie wszystkim zwierzętom pomagają.
  2. Wyprowadzamy zwierzęta na dłuższy spacer zanim zacznie się największy hałas lub jeśli już na dobre się skończy. Nie puszczamy zwierząt luzem. W panice mogą uciec.
  3. W trakcie hałasu bądźmy ze swoim zwierzęciem, ale nie przytulajmy go na siłę. Nasz spokój, opanowanie i naturalne zachowanie bardziej pomogą. Spróbujmy zająć zwierzę zabawą, aby odwrócić jego uwagę.
  4. Zamykamy i zasłaniamy okna w domu, włączamy spokojną muzykę, aby choć trochę zagłuszyć hałas wystrzałów.
  5. Pozwalamy zwierzęciu wybrać miejsce w domu, w którym chce być. Nie zamykamy samego np. w łazience, jeśli tego nie chce. Nie przywiązujmy do niczego.
  6. Nie karcimy zwierzęcia krzykiem lub biciem za to, że tego dnia przypadkowo coś zniszczy. Pamiętajmy, że jest to dla niego trudny moment. Hałas o dużym natężeniu nie tylko powoduje strach, ale i fizyczny ból.
  7. Już teraz możemy zacząć przygotowania do przyszłorocznego Sylwestra. Dowiedzmy się o możliwości poddania zwierzęcia odpowiedniej terapii behawioralnej, prowadzonej przez specjalistów. Część zwierząt da się w ten sposób uodpornić nie tylko na hałasy, ale i na inne stresujące sytuacje.
Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: