Nauka 9 stycznia 2013, 14:29

Słodkie napoje przyczyniają się do depresji. Kawa przeciwnie

Słodkie napoje mogą podnieść ryzyko depresji — ogłosili naukowcy z American Academy of Neurology. Winny może być aspartam. Z kolei kawa zmniejsza ryzyko zaburzeń.

Ziarna kawy, fot. MarkSweep

Ziarna kawy, fot. MarkSweep

Daily Mail doradza: jeśli masz mało energii to, zamiast pić słodkie, gazowane napoje, pij kawę. Najnowsze badania powiązały bowiem słodkie napoje z zaburzeniami depresyjnymi. Co ciekawe, kawa daje zupełnie odwrotny efekt.

Badania zostały wykonane przez amerykańskich naukowców z American Academy of Neurology, którzy przebadali 265 tys,. kobiet i mężczyzn od 50 do 71 roku życia. Ci, którzy pili więcej niż trzy puszki słodkich napojów dziennie stawali się o 30 procent bardziej narażeni na zaburzenia depresyjne niż pozostali. Warto dodać, że ryzyko jest większe dla tych, którzy piją napoje typu light.

Naukowcy zakładają, że tendencja może być związana z obecnością w napojach sztucznego słodziku aspartam. Badania nie dowodzą, że depresja jest konsekwencją picia słodkich napojów. Mogą się natomiast do niej przyczyniać, zwiększając podatność na zaburzenia.

Z kolei w dobrym świetle naukowcy stawiają kawę. Badania wykazały, że osoby, które piły cztery filiżanki kawy dziennie, były o 10 procent mniej narażone na zaburzenia depresyjne niż osoby które jej nie piją. Pozytywny efekt może być spowodowany kofeiną, która stymuluje mózg.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: