Wiadomości 12 grudnia 2013, 14:42

Tak składuje się odpady z warszawskiej „Czajki”. Chmura toksycznego pyłu [FILM]

Skandal ekologiczny w Warszawie. Popioły lotne z oczyszczalni ścieków „Czajka” gromadzone nie dość, że na terenie Nadleśnictwa Drewnica w podwarszawskiej Zielonce, to jeszcze w taki sposób, że nad miejscem składowania unosi się chmura pyłu.


Proceder mogący przynieść katastrofalne skutki nagłaśniają ekolodzy, którym udało się nagrać film przedstawiający składowanie odpadów z oczyszczalni ścieków „Czajka” w miejscu, które zaliczane jest do obszaru Głównego Zbiornika Wód Podziemnych oraz do Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Sposób składowania jest wstrząsający. Odpadów nie zabezpiecza się, by uniemożliwić unos pyłu – w efekcie chmura odpadów z oczyszczalni ścieków wzbija się wysoko w powietrze.

Skandaliczny sposób składowania odpadów, fot. Franciszek Egler

Skandaliczny sposób składowania odpadów, fot. Franciszek Egler

Nie jest pewne, od jak dawna trwa składowanie odpadów na terenie Nadleśnictwa Drewnica. Redakcja portalu zeŚwiata.pl dotarła do interpelacji posła Wiesława Kaczmarka skierowanej do Ministra Środowiska już w… 2000 roku:

Na pytanie „Czy nadal pan minister twierdzi, że na terenie Nadleśnictwa Drewnica nie ma składowiska odpadów ściekowych z Czajki?” podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Marek Michalik odpowiedział:

„Podtrzymuję stwierdzenie zawarte w mojej poprzedniej odpowiedzi z dnia 25 listopada 1999 r., znak DOŚ 070/17/4155/99/BK, że ˝na terenie lasów państwowych w Nadleśnictwie Drewnica (obręb Zielonka) w powiecie wołomińskim nigdy nie było zlokalizowane składowisko odpadów z oczyszczalni Czajka˝, przez co rozumiem, że w tym miejscu nie zostało wyznaczone składowisko odpadów w trybie przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym (…) W miejscu tym natomiast były nielegalnie składowane odpady, co stwierdziłem również w swoim piśmie. Należy podkreślić, że zlokalizowanie składowiska odpadów oraz nielegalne składowanie odpadów nie są pojęciami tożsamymi.”

Na chwilę obecną trudno nawet ocenić, jak katastrofalne mogą być skutki procederu. Będziemy na bieżąco informować o rozwoju sprawy.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: