Nauka 11 stycznia 2013, 09:26

Sfilmowano krakena, mityczne stworzenie z głębin które miało zatapiać statki

Po raz pierwszy udało się sfilmować krakena, mityczne stworzenie do niedawna uznawane za kryptydę. Pierwsze wzmianki o legendarnym potworze zatapiającym statki pochodzą z relacji XVIII-wiecznych marynarzy.

Kraken, rys. Pierre Denys de Montfort

Kraken, rys. Pierre Denys de Montfort

O sfilmowaniu krakena, zwanego kałamarnicą olbrzymią (Architeuthis dux) poinformował Reuters. Niezwykłego nagrania udało się dokonać w pobliżu wysp Ogasawara, tysiąc kilometrów od Tokio.

Kraken, rys. Pierre Denys de Montfort

Kraken, rys. Pierre Denys de Montfort

— Wielu ludzi, naukowców i filmowców, próbowało sfilmować na żywo kałamarnicę olbrzymią w jej naturalnym środowisku. Nikomu się jednak nie udało — mówi cytowany przez Reuters Tsunemi Kubodera, zoolog kierujący zespołem naukowców.

Film nagrano dzięki niewielkiej łodzi podwodnej, która zanurzała się około stu razy zanim nagrano zwabionego przynętą mięczaka. Najważniejsze było zachowanie absolutnej ciszy.

Kałamarnica olbrzymia

Kałamarnica olbrzymia

— Jeśli ktoś próbuje, robiąc przy tym mnóstwo hałasu i używając jaskrawych, białych świateł, kałamarnica będzie go omijać z daleka — tłumaczy Kubodera. — Dlatego zasadziliśmy się tam czarni jak smoła, korzystając ze światła bliskiego podczerwieni, niewidocznego nawet dla człowieka, czekając aż zbliży się do nas kałamarnica — dodaje.

Większość dotychczasowych informacji na temat stworzenia pochodziło z badań nad martwymi kałamarnicami wyrzucanymi na brzegi. Największy okaz jaki zbadano miał ok. 18 metrów długości.

Prawdopodobnie pierwsze podania o Krakenie pochodzą ze starożytności. O potworze blokującym Cieśninę Gibraltarską pisał rzymski historyk Pliniusz Starszy. Kraken jest jedną z niewielu kryptyd, której istnienie zostało potwierdzone.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: