Wiadomości 16 stycznia 2014, 16:47

Ponad 70 proc. przedszkolaków ma próchnicę

Z przeprowadzonych w woj. śląskim badań wynika, że ponad 70 proc. dzieci w wieku przedszkolnym ma próchnicę zębów.

Próchnica, fot. Dozenist/Wikimedia

Próchnica, fot. Dozenist/Wikimedia

Wyniki przeprowadzonych badań są bardzo niepokojące. Tylko 26 proc. przebadanych dzieci miało zdrowe zęby, a u 15 proc. choroba była tak rozwinięta, że potrzebne było usunięcie trzech zębów.

Jak informuje między innymi PAP, brak zachowania właściwej higieny jamy ustnej może skutkować wadami zgryzu, a w najgorszych przypadkach nawet problemami z prawidłowym rozwojem kości i mięśni twarzy.

– Wiele osób uważa, że zęby mleczne stanowią jedynie etap przejściowy uzębienia. Tymczasem spełniają one bardzo ważną funkcję dla rozwoju prawidłowego zgryzu – zajmują niezbędną przestrzeń do momentu pojawienia się w ich miejscu zębów stałych, a także stanowią dla nich pewnego rodzaju drogowskaz oraz punkt odniesienia – powiedziała PAP cytowana przez Gazetę Wyborczą lek. dent. Izabela Walawender z katowickiego Centrum Stomatologii Dziecięcej.

Próchnica zębów jest bakteryjną chorobą zakaźną tkanek twardych zęba. Jej rozwojowi można zapobiegać m.in. poprzez regularne szczotkowanie zębów, stosowanie płukanek, nici dentystycznych oraz unikanie częstego spożywania węglowodanów, takich jak na przykład sacharoza, glukoza, fruktoza czy maltoza.

Badania przeprowadzili w 2013 r. lekarze z Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji przy Klinice Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Katowicach na grupie 4,2 tys. dzieci w wieku od 3 do 6 lat w 65 przedszkolach w woj. śląskim.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: