Wiadomości 4 stycznia 2014, 16:27

Poczta Polska odmawia rozesłania „Kuponu dla księdza po kolędzie”

„Kupon dla księdza po kolędzie” – to propozycja Stowarzyszenia „Stop Stereotypom” dla rodzin oczekujących wizyty duszpasterskiej. Idea jest prosta: zamiast po kolędzie przekazywać księdzu kopertę z gotówką, wierny ofiaruje mu symboliczny kupon, a pieniądze przekaże organizacjom charytatywnym. Tymczasem rozesłania druków odmówiła Poczta Polska.

"Kupon dla księdza po kolędzie", fot. Facebook

„Kupon dla księdza po kolędzie”, fot. Facebook

– Jeżeli jesteś wrażliwy społecznie i chcesz pomóc matkom samotnie wychowującym dzieci, zamiast przekazywać pieniądze na kolędę księdzu, daj mu ten kupon, a pieniądze przekaż dla najbliższej organizacji zajmującej się pomocą dla dzieci chorych lub niepełnosprawnych – czytamy na „Kuponie”.

Stowarzyszenie „Stop Stereotypom” Małgorzaty Marenin powstało w trosce o los rodziców samotnie wychowujących dzieci.

– Kościół w swojej pogoni za gromadzeniem majątku i dbałości o wystawny tryb życia nie interesuje się losem dzieci ubogich. Księża nie odczują braku dochodu z kolędy, a dzieci dostaną wymierną pomoc w postaci: przyborów szkolnych, ubrań, kuponów żywnościowych – czytamy w uzasadnieniu na „Kuponie”.

Stowarzyszenie wydrukowało już ponad 100 tys. „kuponów kolędowych”, jednak nieoczekiwanie rozesłania druków odmówiła Poczta Polska, tłumacząc to tym, że ich treść narusza… dobre imię Kościoła.

– Przed Świętami przekazaliśmy poczcie w Kielcach druki, oraz pieniądze na ich wysyłkę, została przygotowana umowa na ich wysłanie, ale nieoczekiwanie we wtorek zawiadomiono nas, że ta usługa nie będzie wykonana – mówi Małgorzata Marenin w rozmowie z gazetą „Echo Dnia”.

Jak czytamy w uzasadnieniu Poczty Polskiej, „po zapoznaniu się z treściami zawartymi w druku bezadresowym zatytułowanym „kupon dla księdza po kolędzie” stwierdzam, że znajduje się w nim następujący zapis: „Kościół w swojej pogoni za gromadzeniem majątku i dbałości o wystawny tryb życia nie interesuje się losem dzieci ubogich.”, który może zostać zakwalifikowany jako naruszający dobra prawem chronione działających w Polsce związków wyznaniowych, ochronę dobrego imienia i obrazę uczuć religijnych. A stanowiący Załącznik numer 1 do Uchwały numer 17/2013 Zarządu Poczty Polskiej z dnia 1 lutego 2013 roku. Regulamin świadczenia usługi pocztowej DRUK BEZADRESOWY w obrocie krajowym stanowi, że Poczta Polska odmawia zawarcia umowy, jeżeli treść druku bezadresowego stanowią napisy, wizerunki, rysunki lub inne znaki graficzne naruszające prawo.”

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: