Ciekawostki,Nauka 17 marca 2013, 18:31

Pierwsze ptaki miały po cztery skrzydła

Ponad 100 milionów lat temu ptaki żyjące na terenach dzisiejszych Chin były wyposażone w skrzydła przy nogach – dowiadujemy się z nowych badań skamieniałości z tamtych terenów.

Pierwsze ptaki miały po cztery skrzydła. Fot. David W. E. Hone, Helmut Tischlinger, Xing Xu, Fucheng Zhang

Pierwsze ptaki miały po cztery skrzydła. Fot. David W. E. Hone, Helmut Tischlinger, Xing Xu, Fucheng Zhang

Jak podaje m.in. Fox News, naukowcy znaleźli dowody istnienia dużych skrzydeł wyrastających z nóg ptaków u 11 egzemplarzy z chińskiego muzeum natury Shandong Tianyu. Badania sugerują, że ówczesne stworzenia, które dziś nazywamy ptakami, miały po cztery skrzydła. Mogły one pełnić zasadniczą rolę w ewolucji lotu – donoszą naukowcy w opublikowanym w czwartek artykule w dzienniku Science.

Większość naukowców twierdzi, że ptaki ewoluowały z wcześniejszej postaci upierzonych dinozaurów. Teza ta znajduje swoje potwierdzenie w skamieniałościach, które ukazują upierzone stworzenia podobne do ptaków.

W 2000 roku naukowcy odkryli dinozaura Mikroraptor z piórami na kończynach przednich i tylnych, który prawdopodobnie potrafił latać.

W dodatku okazy Archaeopteryxów, stworzenia które można umiejscowić pomiędzy dzisiejszymi ptakami a upierzonymi dinozaurami pokazują, że one także posiadały coś w rodzaju skrzydeł na swoich nogach. Niestety, dowody są słabej jakości.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: