Nauka 15 stycznia 2013, 07:02

Owocowe shake i smoothie gorsze niż cola? Wysoki poziom cukru

Owocowe shake i smoothie są sprzedawane na całym świecie jako zdrowy deser do posiłku. Świeże owoce i mleko — czy może być w tym coś niedietetycznego?

Shake, fot. NickSS

Shake, fot. NickSS

Najnowsze badania przeprowadzone przez grupę Choice polegały na przeanalizowaniu składu 95 najczęściej sprzedawanych rodzajów smoothie w sklepach, barach, restauracjach i fast foodach. Okazało się, że wszystkie te napoje zawierają więcej kalorii niż pełny posiłek.

Jak podaje news.com.au, w 81 shake’ach na 95 poziom cukru wynosił powyżej 7,5 grama na 100 ml. 13 z napojów miało więcej niż 1900 kilodżuli, czyli 454 kalorie — to 3 razy więcej niż zalecana przez dietetyków przekąska. 5 miało duży poziom tłuszczów nasyconych, prawdopodobnie dlatego, że zawierały lody.

Mimo, że owocowe smoothie wydają się zdrowe, rzecznik grupy Choice Ingrid Just twierdzi, że część z nich zawiera tzw “ukryte cukry”. W składzie napoju znajdują się koncentraty soków owocowych i wysokokaloryczny syrop frukozowo-glukozowy.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: