Nauka,Technologia,Wiadomości 28 października 2012, 11:47

Odczytywanie treści snów stało się faktem

Japońscy naukowcy opracowali metodę, dzięki której są w stanie odczytać treść snów badanej osoby.

Badanie elektroencefalografem, fot. Petter Kallioinen

Badanie elektroencefalografem, fot. Petter Kallioinen

Zespół pod przewodnictwem Yukiyasu Kamitani z ATR Computational Neuroscience Laboratories w Kyoto przedstawił interesujące wyniki swoich badań podczas konferencji Society for Neuroscience w Nowym Orleanie.

Japońscy naukowcy badali pracę mózgów trzech ochotników podczas snu za pomocą elektroencefalografu oraz skanera fMRI. Za każdym razem, gdy urządzenia wykazywały, że badani zapadają w sen, ochotnicy byli budzeni przez naukowców i pytani o treść snu. Po zebraniu w ciągu kilku dni około dwustu opisów snów utworzono bibliotekę wyników, jakie wywołują określone obrazy. Następnie posegregowano je według dwudziestu różnych kategorii (jak np. „komputer”, „kobieta”, „samochód”).

Na podstawie opracowanego modelu, naukowcy przy pomocy fMRI oraz EEG mogą z 75-80 proc. dokładnością określić o czym śni badana osoba.

Wyniki badań przeprowadzonych przez zespół Yukiyasu Kamitani w przyszłości mogą pomóc rekonstruować mowę oraz obrazy na podstawie jedynie badań pracy mózgu.Przeczytaj również o tym, jak nazistowskie pielęgniarki próbowały wyhodować nadludzi.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: