Wiadomości 23 stycznia 2013, 22:07

Ministerstwo opóźnia rejestrację Kościoła Latającego Potwora Spaghetti

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opóźnia procedurę rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti jako związku wyznaniowego. Czy resort liczy na zniechęcenie pastafarian w ich dążeniach do legalizacji makaronowej wiary?

Wyobrażenie Latającego Potwora Spaghetti

Wyobrażenie Latającego Potwora Spaghetti

Jak informowaliśmy w grudniu, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji postanowiło powołać biegłych religioznawców, którzy mieli orzec, czy można wierzyć w makaron. Przypomnijmy, że rejestracji związku wyznaniowego domaga się ponad sto osób deklarujących wiarę w Latającego Potwora Spaghetti.

Ministerstwo miało ustosunkować się w sprawie wniosku do końca stycznia. Pozytywna decyzja byłaby precedensem na skalę światową, z kolei odmowa rejestracji sprowokowałaby pytania o wolność wyznania oraz równe traktowanie obywateli. Należałoby wtedy zapytać: czy urzędnicy mają prawo decydować która religia jest prawdziwa, a która nie?

Odpowiedź Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, fot. kosciol-spaghetti.pl

Odpowiedź Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, fot. kosciol-spaghetti.pl

Sprawa zostaje nierozwiązana, bowiem resort nie zdołał wywiązać się z obowiązującego terminu. Urzędnicy zasłaniają się przedłużającymi się negocjacjami w sprawie… kształtu umów o dzieło z biegłymi, którzy sporządzą ekspertyzę.

W efekcie, urzędnicy znacznie opóźnili procedurę rejestracji. Ministerstwo zapowiada rozpatrzenie wniosku w terminie do 15 marca 2012 r. (zakładamy, że chodziło o 2013 rok — przyp. red.), jednak wyznawcy makaronu niepokoją się, że procedura ponownie zostanie opóźniona. Przypomnijmy, że wniosek pastafarian został wysłany 27 lipca 2012 roku, a więc czas trwania rejestracji nienaturalnie przedłuża się o ponad pół roku.

Zniecierpliwieni pastafarianie zamierzają zasięgnąć opinii prawników. Jak sami zapewniają, nie tracą wiary.

Więcej o sprawie rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti można przeczytać w grudniowym artykule.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: