Wiadomości 15 marca 2013, 21:35

Ministerstwo odrzuciło wniosek o rejestrację Kościoła Latającego Potwora Spaghetti

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odrzuciło wniosek pastafarian o wpisanie do rejestru związków wyznaniowych Kościoła Latającego Potwora Spaghetti.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odrzuciło wniosek pastafarian

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odrzuciło wniosek pastafarian

Wniosek spełniał wszystkie wymogi formalne, jednak poproszeni przez ministerstwo o opinię eksperci z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego uznali pastafarianizm za parodię religii i nie zalecili rejestracji.

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, „Kościół Latającego Potwora Spaghetti nie spełnia wymogów art. 2 ust. 1 o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, bowiem nie został utworzony – zdaniem ekspertów – w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej.”

— Odczytujemy to jednoznacznie, że Urząd podpierając się ekspertyzą ocenił ilość naszej wiary w Potwora i stwierdził, że… nie wierzymy — oświadczają pastafarianie na swojej oficjalnej stronie. — Tym samym Urząd uznaje się za orzecznika wiary obywateli Rzeczypospolitej Polskiej — dodają.

Koordynatorzy rejestracji konsultują się obecnie z prawnikami. Nie wykluczają odwołania do Sądu Administracyjnego.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: