Ekonomia,Wiadomości 1 stycznia 2014, 11:53

KNF. Rekordowa liczba zawiadomień do prokuratury

W 2013 roku Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) złożył 78 zawiadomień do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby działające na rynku finansowym. To o jedną trzecią więcej niż w 2012 roku, kiedy UKNF złożył 59 zawiadomień.

W 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała 46 decyzji w przedmiocie nałożenia kar pieniężnych na podmioty z rynku finansowego – informuje Maciej Krzysztoszek z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

- Ich łączna wysokość była rekordowa i sięgnęła 22 321 000 zł. W tym samym roku Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) złożył 78 zawiadomień do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby działające na rynku finansowym. To o jedną trzecią więcej niż w 2012 roku, kiedy UKNF złożył 59 zawiadomień – wylicza Krzysztoszek.

Najwięcej zawiadomień (22) dotyczyło prowadzenia bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób. O jedno zawiadomienie mniej (21) UKNF złożył ws. dokonywania manipulacji instrumentem finansowym (wyk. 1).

źródło: KNF

źródło: KNF

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: