Wiadomości 13 marca 2013, 21:57

Kardynałowie wybrali Jorge Mario Bergoglia. Oto nowy papież Franciszek I

Kardynałowie podczas konklawe wybrali na nowego papieża kardynała Jorge Mario Bergoglia z Argentyny. Nowy biskup Rzymu przyjął imię Franciszek.

Papież Franciszek I

Papież Franciszek I

Tradycyjny, biały dym obwieszczający dokonanie wyboru głowy Kościoła wydobył się z komina Kaplicy Sykstyńskiej o godzinie 19:06.

- Bracia i siostry, dobry wieczór! – przywitał się z wiernymi nowy papież. – Zdaje się, że moi bracia kardynałowie znaleźli papieża prawie na końcu świata. Dziękuję wam za powitanie.

Na początku, Franciszek odmówił modlitwę „Ojcze Nasz” za emerytowanego papieża, Benedykta XVI.

- Zacznijmy ten wspólny szlak – biskupa i ludu. Dajmy świadectwo milości i wzajemnego zaufania. Módlmy się jedni za drugich i za cały świat. By było wielkie braterstwo. Chcę was o coś poprosić. Proszę byście Pana poprosili o wstawiennictwo dla mnie, o błogosławieństwo dla waszego biskupa. Razem w ciszy pomódlcie się za mnie – powiedział papież. Następnie udzielił błogosławieństwa „Urbi et Orbi”.

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Od 1997 r. był arcybiskupem Buenos Aires i Prymasem Argentyny.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: