Wiadomości 8 grudnia 2013, 23:38

Kamil Durczok ostro o wyroku SN. „Prawie milion obywateli uważa się za naród śląski”

Redaktor naczelny Faktów TVN, Kamil Durczok, skrytykował decyzję Sądu Najwyższego, który sprzeciwił się rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. – Skoro władza tak się tego śląskiego narodu boi, to on faktycznie istnieje. Większy i silniejszy, niż się wszystkim dookoła zdaje – ostrzega dziennikarz.

Kamil Durczok, redaktor naczelny Faktów TVN. Fot. fakty.pl

Kamil Durczok, redaktor naczelny Faktów TVN. Fot. fakty.pl

– Niewiele mniej niż milion ludzi uznało się za Ślązaków. To państwo polskie dało im taką możliwość, wprowadzając w spisie powszechnym odpowiednią rubrykę, a w niej narodowość śląską – zauważa Kamil Durczok w opublikowanym na stronie internetowej Faktów TVN felietonie zatytułowanym „Sąd nad Narodem”.

Tekst Kamila Durczoka jest reakcją na unieważnienie przez Sąd Najwyższy wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Sprawa trafiła na wokandę, gdy po wpisaniu organizacji do KRS w grudniu 2011 roku skargę kasacyjną złożyła opolska prokuratura.

W uzasadnieniu wyroku czytamy: „Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje – w liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy zadeklarowali taką przynależność w spisie powszechnym.”

– Zdumiewające wnioski, że jest oto sąd, który wie lepiej od niemal miliona obywateli, kim ci się czują – ripostuje Kamil Durczok.

– Skoro władza – bez znaczenia czy wykonawcza, czy sądownicza – tak się tego śląskiego narodu boi, to on faktycznie istnieje. Większy i silniejszy, niż się wszystkim dookoła zdaje – pisze dziennikarz z Katowic. – Będzie coraz gorzej, jeśli nie znajdzie się sposobu na spuszczenie ciśnienia we wrzącym śląskim kotle – ostrzega.

Podczas Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku, narodowość śląską lub przynależność do śląskiej wspólnoty etnicznej zadeklarowało 809 tysięcy obywateli Polski, w tym 362 tysiące mieszkańców zadeklarowało narodowość śląską jako jedyną narodowość. Najwięcej osób utożsamiających się ze śląską grupą etniczną lub deklarujących narodowość śląską mieszka w woj. śląskim i opolskim.

Kamil Durczok urodził się w 1968 r. w Katowicach. Pracę w mediach zaczynał na początku lat 90-tych ubiegłego wieku w Radiu Katowice. Później rozpoczął pracę w Telewizji Katowice. Prowadził m.in. główne wydanie Wiadomości TVP, a od 2006 r. stoi na czele Faktów TVN, głównego programu informacyjnego telewizji TVN.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: