Wiadomości 11 grudnia 2013, 20:05

W czwartek powietrze nad Krakowem będzie tak toksyczne, że odradza się nawet biegania

Jeszcze kilka dni temu informowaliśmy, że orkan Ksawery całkowicie rozwiał smog zalegający nad Krakowem. Przejrzystym powietrzem nie cieszyliśmy się długo – smog uderza ze zdwojoną siłą. W czwartek powietrze nad Krakowem i niemal całą Małopolską będzie tak toksyczne, że lepiej nie wychodzić z domu. Odradza się nawet… biegania na otwartym powietrzu.

Jutro powietrze nad Krakowem będzie tak toksyczne, że odradza się nawet biegania. Fot. Fot. KlausFoehl/Wikimedia

Jutro powietrze nad Krakowem będzie tak toksyczne, że odradza się nawet biegania. Fot. Fot. KlausFoehl/Wikimedia

Lepiej nie wychodzić na „świeże” powietrze

Jak wynika z prognoz przygotowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najpoważniejsze będzie stężenie pyłów PM2.5 oraz PM10. Te pierwsze osiągną wartość bardzo wysoką m.in. nad Krakowem i Tarnowem oraz ryzykowną nad Nowym Sączem.

Jakość powietrza będzie tak zła, że nie zaleca się przebywania na otwartym powietrzu – lepiej w ogóle nie wychodzić z domu. Co więcej, należy zrezygnować nie tylko z palenia tytoniu, ale nawet z… wysiłku fizycznego na zewnątrz. Podczas biegania narażamy się bowiem na zwiększone wchłanianie toksycznych zanieczyszczeń.

Alarmująca prognoza zanieczyszczeń powietrza. Źródło: IMGW

Alarmująca prognoza zanieczyszczeń powietrza. Źródło: IMGW

Gęsty smog spowija całą Małopolskę

W środę godzinie 20:30, automatyczna stacja pomiarowa zlokalizowana przy Al. Krasińskiego w Krakowie odnotowała poziom stężenia PM2,5 równy 51 μg/m3 (godzinę wcześniej wskaźnik wynosił 40 μg/m3). Z kolei stacja przy ul. Bujaka zarejestrowała poziom 65 μg/m3. Tymczasem w Tarnowie stężenie pyłu PM10 wynosi aż 99 μg/m3. Jakość powietrza pozostaje dobra tylko w Olkuszu, Trzebini i Zakopanem.

Źródło: WIOŚ Kraków

Źródło: WIOŚ Kraków

Zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 już we wtorek przekroczyło poziom dopuszczalny na stacjach pomiarowych w Krakowie, Skawinie, Suchej Beskidzkiej, Tarnowie i Zakopanem. W czwartek natomiast, według pesymistycznych prognoz, zanieczyszczenie przekroczy normy nad Krakowem, Tarnowem, Nowym Sączem oraz dziewiętnastoma małopolskimi powiatami: bocheńskim, brzeskim, chrzanowskim, dąbrowskim, gorlickim, krakowskim, limanowskim, miechowskim, myślenickim, nowosądeckim, nowotarskim, olkuskim, oświęcimskim, proszowickim, suskim, tarnowskim, tatrzańskim, wadowickim i wielickim.

Pył mniejszy niż 2.5 mikrometra z łatwością przenika do krwi

Pyły PM10 oraz PM2.5 to cząstki o średnicach poniżej 10 i 2,5 mikrometra. Te drugie są tak niewielkie, że mogą przenikać, przez układ oddechowy, nawet do krwi – a wraz z nią niemal do wszystkich narządów. Skład zanieczyszczeń jest zróżnicowany, powietrze zawiera toksyczną mieszankę metali ciężkich, dioksyn czy chociażby rakotwórczego i mutagennego benzo(a)pirenu.

Na toksyczny smog szczególnie wrażliwe są kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze, osoby z astmą, chorobami alergicznymi oraz chorobami krążenia. Z badań przeprowadzonych przez naukowców UJ CM wspólnie z Columbia University w Nowym Jorku wynika, że mieszkanki Krakowa, które w okresie ciąży były eksponowane na PM2.5 powyżej 35 µg/m³, rodziły dzieci z masą urodzeniową niższą średnio o 128 gramów, mniejszym obwodem główki (przeciętnie o 0,3 cm) oraz mniejszą długością ciała.

źródło: Krakowski Alarm Smogowy

źródło: Krakowski Alarm Smogowy

Z danych opublikowanych przez Krakowski Alarm Smogowy wynika, że głównym źródłem pyłu PM2.5 w powietrzu są piece na paliwa stałe (34%), w mniejszym stopniu przemysł lokalny (17%) oraz samochody (13%). 36 procent pyłu napływa spoza Krakowa. Przy tym trzeba zaznaczyć, że piece na paliwa stałe odpowiadają także za aż 68 proc. zanieczyszczenia rakotwórczym benzo(a)pirenem, którego normy już od dawna są w Krakowie przekroczone kilka razy.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: