Wiadomości 2 stycznia 2013, 10:46

„Ustawa photoshopowa” wchodzi w życie w Izraelu

Od wtorku w Izraelu obowiązuje prawo określane mianem „ustawy photoshopowej”. Regulacje mają na celu ochronę obywateli przed zaburzeniami odżywiania, takimi jak np. anoreksja.

Kneset, fot. James Emery/Wikimedia

Kneset, fot. James Emery/Wikimedia

Według nowych regulacji, modelki oraz modele o niższej niż dopuszczalna masie ciała nie mogą być pokazywani w izraelskich mediach, na stronach internetowych oraz występować na wybiegach podczas pokazów mody. Prawo dotyczy kobiet i mężczyzn o wskaźniku masy ciała (BMI) wynoszącym mniej, niż 18,5.

Każda reklama w której użyto fotografii modyfikowanych z użyciem programów graficznych, takich jak np. Photoshop, musi zostać opatrzona odpowiednim ostrzeżeniem informującym o fakcie zniekształcenia obrazu. Wyraźne oznaczenie musi zajmować co najmniej 7 proc. powierzchni reklamy.

Wprowadzone w Izraelu restrykcje są pierwszymi tego rodzaju na świecie. Ich naruszenie będzie traktowane na równi z przestępstwem, za które przewidziano karę grzywny. Co więcej, podmioty łamiące prawo mogą zostać pozwane przez osoby cierpiące na jadłowstręt psychiczny, prowokowany przez zbyt „odchudzone” reklamy.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: