Wiadomości 27 października 2012, 21:59

Francuska minister zapewni narkomanom sterylne strzykawki

Francuska minister zdrowia, Marisol Touraine, zamierza otworzyć publiczne pomieszczenia, w których osoby uzależnione od twardych narkotyków będą mogły narkotyzować się pod nadzorem personelu medycznego. W tym celu otrzymają sterylne strzykawki. Narkotyki będą musiały zorganizować we własnym zakresie.

Pomieszczenia dla osób uzależnionych, zwane „strzelnicami”, mają ograniczyć infekcje, a co za tym idzie zmniejszyć śmiertelność wśród narkomanów.

Jak twierdzi minister, władze kilku francuskich miast wyraziły już gotowość do wzięcia udziału w projekcie. Jeżeli inicjatywa przyniesie oczekiwane rezultaty, pomysł zostanie wprowadzony w całym kraju.

Idea „strzelnic” krytykowana jest między innymi przez prawicowych polityków opozycji. Prawo francuskie zakazuje posiadania i używania jakichkolwiek narkotyków. Co więcej, według najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród samych Francuzów, aż 55 proc. z nich nie chce otwarcia w swojej miejscowości sal dla narkomanów.

Podobne pomieszczenia utworzono już m.in. w Szwajcarii i Holandii gdzie, według zwolenników pomysłu, przyczyniły się do zmniejszenia zapadalności na choroby zakaźne przenoszone wśród osób uzależnionych z powodu używania zanieczyszczonych strzykawek.

Projekt „strzelnic” ma zostać wprowadzony w życie do końca roku.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: