Wiadomości 10 marca 2013, 17:03

Dziś referendum. Czy Falklandy pozostaną brytyjskie?

W dzisiejszym referendum mieszkańcy brytyjskiego terytorium zamorskiego, Falklandów, zadecydują jaka będzie przyszłość wysp. Do archipelagu rości sobie prawa zarówno Wielka Brytania jak i Argentyna, która określa tereny nazwą Malwiny.

Krajobraz Falklandów, fot. Apcbg

Krajobraz Falklandów, fot. Apcbg

Około trzech tysięcy mieszkańców wysp to głównie potomkowie brytyjskich osadników. Uprawnionych do głosowania jest 1700 osób.

Falklandy-Malwiny są przedmiotem sporu między Wielką Brytanią i Argentyną od kilkudziesięciu lat. W marcu 1982 doszło do słynnej Wojny o Falklandy spowodowanej zbrojnym zajęciem wysp przez argentyńską huntę. Archipelag został jednak szybko odzyskany przez Brytyjczyków.

Wątpliwe, by „brytyjskość” wysp była przez referendum zagrożona, bowiem większość mieszkańców chce zachować związki z Wielką Brytanią.

— Jesteśmy bardzo brytyjscy i takimi chcemy pozostać — mówi jedna z mieszkanek cytowana przez IAR. — To są nasze wyspy, nasz dom. Myślę, że swiat powinien usłyszeć od nas, że chcemy nadal być brytyjscy. Referendum jest bardzo istotne. Uważam, że ważne jest, by każdy wziął w nim udział — tłumaczy.

Trwające do poniedziałku referendum nie jest pierwszym w historii. W plebiscycie przeprowadzonym w 1986 roku za utrzymaniem statusu quo opowiedziało się aż 96 proc. mieszkańców.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: