Wiadomości 17 grudnia 2013, 17:17

Czy rozprawy w sądach będą nagrywane? Debata w Senacie

W środę senatorowie zajmą się projektem ustawy zobowiązującej sądy karne do nagrywania rozpraw. Jak na razie, monitoring zainstalowano w sądach apelacyjnych i okręgowych.

Czy rozprawy w sądach będą nagrywane? Fot. Johannes Jansson/Wikimedia

Czy rozprawy w sądach będą nagrywane? Fot. Johannes Jansson/Wikimedia

Monitoring ma zwiększyć dyscyplinę na salach sądowych oraz ułatwić uzupełnianie protokołów.

– Projektowane rozwiązanie ma w swym zamyśle stanowić etap przejściowy pomiędzy protokołowaniem w tradycyjny sposób a wprowadzeniem protokołu elektronicznego na rozprawach w sprawach karnych – czytamy w uzasadnieniu projektu, którego postanowienia mają jednak ominąć sale sądowe niewyposażone w odpowiedni sprzęt. Projekt zachowuje dodatkowo dotychczasowy sposób pisemnego protokołowania.

Do tej pory nagrywane są rozprawy tylko w sądach apelacyjnych, okręgowych oraz kilku sądach rejonowych – m.in. w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu czy Sądzie Rejonowym w Białymstoku. Elektroniczny protokół pozwala skrócić czas trwania rozpraw nawet o jedną trzecią. Przy tradycyjnej, „ręcznej” metodzie, dyktowanie przez sędziego zeznań świadków protokolantom zabiera mnóstwo czasu, często też wymaga skracania ich wypowiedzi co doprowadza, siłą rzeczy, do ich zniekształcenia.

Za całkowitym wprowadzeniem protokołu elektronicznego opowiada się m.in. Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości, a obecnie prezes Najwyżej Izby Kontroli.

Pomysł zyskał aprobatę Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: