Wiadomości 6 grudnia 2013, 15:58

Czy dziennikarze RMF czytają zeŚwiata.pl?

Krótko po publikacji artykułu Orkan Ksawery oddał przysługę naszym płucom. Zdmuchnął smog znad Krakowa skontaktował się z nami czytelnik, który pogratulował ciekawego tematu i jednocześnie wyraził oburzenie, że rmf24.pl napisał artykuł podobny w stopniu co najmniej podejrzanym.

Czy dziennikarze RMF czytają portal zeŚwiata.pl?

Czy dziennikarze RMF czytają portal zeŚwiata.pl?

Zachęceni przez czytelnika, przyjrzeliśmy się artykułowi opublikowanemu przez RMF o godzinie 11:47 (a więc 34 minuty po opublikowaniu naszego tekstu). To, że byliśmy pierwsi, potwierdza także publikacja na chętnie czytanym przez nas portalu Wykop.pl, którego użytkownicy poświęcili nam miejsce na swojej stronie głównej.

Dalecy jesteśmy od oskarżania kogokolwiek o łamanie praw autorskich, które sami bardzo restrykcyjne przestrzegamy. Sami doskonale rozumiemy realia mediów oraz rolę parafrazowania w dziennikarskiej pracy.

Musimy też przyznać, że rozumiemy, skąd wzięło się oburzenie czytelnika. Postanowiliśmy zabrać głos w tej sprawie dlatego, by inni czytelnicy – którzy nie muszą być zorientowani o terminach publikacji – paradoksalnie nie wysnuli nieprawdziwej tezy, że to my skopiowaliśmy pomysł RMF.

Poniżej przedstawiamy podobieństwa oraz załączamy zrzuty ekranowe obu stron, by ostateczną ocenę wyrobili sobie czytelnicy. Naszej redakcji jest z pewnością przykro, że redaktor Edyta Bieńczak z RMF nie powołała się na źródło, z drugiej strony wierzymy w dobre intencje i zakładamy, że po prostu zainspirowaliśmy panią redaktor. Cieszy nas fakt, że czyta nas nie tylko wielkie grono czytelników, ale także dziennikarze RMF-u.

Podobieństwa:

1. Tytuły

zeŚwiata.pl: Orkan Ksawery oddał przysługę naszym płucom. Zdmuchnął smog znad Krakowa

rmf24.pl: Orkan Ksawery zdmuchnął smog znad Krakowa!

2. Leady

zeŚwiata.pl: Okazuje się, że orkan Ksawery zrobił przysługę naszym płucom – całkowicie zdmuchnął znad Polski smog. (…)

rmf24.pl: Orkan Ksawery wyświadczył przysługę krakowianom. Silny wiatr zdmuchnął smog znad stolicy Małopolski.

3. Wątki

zeŚwiata.pl:

Automatyczne stacje pomiarowe zlokalizowane na Alejach Krasińskiego, ul. Bujaka oraz ul. Bulwarowej w Krakowie odnotowały zdecydowaną ogólnej jakości powietrza. Spadek zapylenia zarejestrowały także stacje w Nowym Sączu, Olkuszu, Skawinie, Suchej Beskidzkiej, Tarnowie, Trzebini i Zakopanem.

rmf24.pl:

W tej chwili wszystkie stacje pomiarowe WIOŚ – trzy w Krakowie, po jednej w Nowym Sączu, Olkuszu, Skawinie, Suchej Beskidzkiej, Tarnowie, Trzebini i Zakopanem – wskazują, że jakość powietrza jest w tych miejscach dobra.

4. Pomysł na zaprezentowanie map z prognozami jakości powietrza

5. Pomysł na porównanie sytuacji przed i po huraganie

Porównanie artykułów. Po lewej stronie zrzut ekranowy portalu zeŚwiata.pl, po prawej - rmf24.pl

Porównanie artykułów. Po lewej stronie zrzut ekranowy portalu zeŚwiata.pl, po prawej – rmf24.pl

Jeżeli spodobał Ci się powyższy artykuł, może zainteresuje Cię również ten: Orkan Ksawery oddał przysługę naszym płucom. Zdmuchnął smog znad Krakowa!

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: