Nauka 1 kwietnia 2013, 09:42

Co zabija 180 tys. ludzi rocznie? Słodkie napoje

Słodkie napoje są przyczyną śmierci 180 tysięcy ludzi rocznie na całym świecie.

Cola jest jednym z najpopularniejszych napojów słodzonych, fot. pic_p_ter/Wikimedia

Cola jest jednym z najpopularniejszych napojów słodzonych, fot. pic_p_ter/Wikimedia

Jak czytamy na yahoo.com, wyniki najnowszych badań dowodzą, że konsumpcja napojów słodzonych może być związana ze śmiercią 180 tysięcy ludzi rocznie na całym świecie, w tym 25 tysięcy zgonów w samych Stanach Zjednoczonych.

Jednym z 15 największych krajów pod względem populacji jest Meksyk, który cechuje również najwyższy wskaźnik śmierci związanych ze spożywaniem słodkich napojów – mowa o 318 zgonach rocznie na milion mieszkańców. Najlepiej w statystykach wypada Japonia, w której umiera zaledwie 10 osób na milion w ciągu roku.

– Wcześniejsze badania sugerowały, że picie słodzonych napojów może powodować wzrost ryzyka zachorowania na chroniczne choroby, takie jak cukrzyca, nowotwory oraz choroby serca. Najnowsze badania pokazują natomiast, jak wielki jest ten problem – twierdzą naukowcy.

– Wyniki naszych badań powinny popchnąć twórców światowej polityki do stworzenia efektywnych ograniczeń konsumpcji słodzonych napojów, takich jak wyższe opodatkowanie, kampanie w mass mediach oraz ograniczenie dostępności tych produktów – przekonuje cytowana przez Yahoo Gitanjali M. Singh z Harvard School of Public Health, która przeprowadziła badania.

Eksperci zastrzegają, że badania wykazały jedynie powiązanie dwóch czynników, jednak nie dowiodły, że bezpośrednią konsekwencją spożywania słodzonych napojów jest śmierć. Warto zauważyć, że picie słodzonych napojów jest bardzo często zaledwie tylko częścią złej diety.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: