Ciekawostki,Na luzie 5 stycznia 2014, 01:37

Co się dzieje nocą w Tatrach i Bieszczadach? Tańczące niedźwiedzie [FILM]

Dzięki schwytaniu niedźwiedzia na… fotopułapkę, możemy na własne oczy zobaczyć jego zwyczaje. System obserwacji niedźwiedzi w Bieszczadach uruchomił właśnie WWF. Jak widać na nagraniach Tatrzańskiego Parku Narodowego, misie uwielbiają tańczyć.

"Tańczący" niedźwiedź. Źródło: Igor Gadzinowski/Youtube

„Tańczący” niedźwiedź. Źródło: Igor Gadzinowski/Youtube

Obserwacje, których na chwilę obecną jest już około 200, zapisywane są w internetowej bazie przez 34 wykwalifikowanych współpracowników i wolontariuszy z Bieszczadów, Beskidu Niskiego oraz Beskidu Żywieckiego. Pozwolą nam lepiej poznać zwyczaje niedźwiedzi, które rozpoczynają właśnie okres gawrowania.

W bazie są rejestrowane obserwacje dotyczące gawrowania niedźwiedzi, znakowania, śladów żerowania, a także ich nawyków żywieniowych. Spośród opisanych obserwacji odnotowano przypadki żerowania na buczynach, jabłoniach, gruszach, kłączach roślin, żerowiskach dla dzików, gnieździe os, jak również na pszenicy i pędach borówki.

Najwięcej tegorocznych informacji dotyczy obserwacji tropów na śniegu, błocie, śladów żerowania, odchodów – mówi Barbara Kuligowska z Babiogórskiego Parku Narodowego. – Po zawartości oraz zabarwieniu odchodów łatwo możemy określić, co dominuje w bazie pokarmowej niedźwiedzi – dodaje.

Z obserwacji zarejestrowanych w bazie wiemy, że w okresie wiosennym w diecie niedźwiedzi dominują młode pędy i korzenie roślin. W lecie najatrakcyjniejszy posiłek stanowią jagody borówki czarnej i borówki brusznicy, a jesienią są to głównie orzechy, owoce jarzębiny oraz maliny.

Niedźwiedzie uzupełniają swoją jesienną dietę o jabłka i gruszki, które znajdują w starych, opuszczonych bieszczadzkich sadach – dodaje Natalia Kryt z WWF Polska. – W celu zapewnienia odpowiedniej dostępności tych owoców odmłodziliśmy w Bieszczadach już ponad 4500 drzew. Dzięki bazie obserwacji możemy monitorować, gdzie i czym odżywiają się bieszczadzkie niedźwiedzie. Dane z bazy będą na bieżąco udostępniane osobom zajmującym się ochroną przyrody w Polsce.

Dane z bazy obserwacji niedźwiedzi będą udostępniane pracownikom Lasów Państwowych, parków narodowych, organizacji pozarządowych i jednostek administracji publicznej odpowiedzialnych za ochronę niedźwiedzia w Polsce (GDOŚ i RDOŚ w Katowicach, Krakowie i Rzeszowie).

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: