Ciekawostki,Kultura 20 marca 2013, 20:58

Chcesz napisać bajkę? Oto 10 rad od Pixara

Każdy z nas był zapewne w sytuacji, gdy w trakcie pisania artykułu, eseju czy pracy magisterskiej utknął w miejscu i za nic nie mógł ruszyć dalej. Dodatkowo prokrastynacja wydłuża czas pracy niemiłosiernie, a termin oddania pracy zbliża się nieuchronnie.

Intro "Pixara"

Intro „Pixara”

Jak czytamy na aerogrammestudio.com, naprzeciw problemowi wyszła Emma Coates, która odpowiada za tworzenie scenariuszy w wytwórni Pixar. Na swoim profilu na Tweeterze opublikowała listę 22 zasad, która obowiązuje przy pisaniu opowieści w Pixarze.

Za aerogrammestudio.com publikujemy dziesięć najciekawszych:

1. Podziwiaj swoją postać za to, że próbuje niż za to czy osiągnie sukces.

2. Cały czas myśl o tym co interesuje publiczność, nie to co wydaje się być śmieszne dla pisarza. To mogą być często całkowicie różne poglądy.

3. Tytuł jest bardzo ważny, ale nie będziesz mieć oglądu na całą historię dopóki jej nie skończysz. I wtedy na pewno zmienisz tytuł.

Toy Story, reż. John Lasseter

Toy Story, reż. John Lasseter

4. Dawno, dawno temu było ___. Każdego dnia ___. Pewnego dnia___. Z tego powodu, ___. Z tego powodu ___. I na końcu ___.

5. Uprość, skup się, zmieniaj charaktery. Wyrzucaj część historii. Będzie Ci się wydawać, że tracisz bardzo istotne rzeczy, ale to pozwoli Ci pójść dalej.

6. W czym Twoja postać jest dobra? W jakich sytuacjach czuje się komfortowo? Postaw go w zupełnie odmiennej sytuacji. Postaw przed nim wyzwanie. Jak sobie z nim poradzą?

Potwory i spółka, reż. Pete Docter, David Silverman

Potwory i spółka, reż. Pete Docter, David Silverman

7. Wymyśl koniec zanim będziesz mieć środek historii. Naprawdę. Zakończenia są trudne, zmień swój sposób pracy.

8. Zakończ swoją historię i zostaw ją nawet jeśli nie jest idealna. Nie ma idealnej historii, idź dalej. Zrobisz lepiej następnym razem.

9. Gdy utkniesz i nie wiesz o czym masz dalej pisać, zrób listę tego co z pewnością się NIE WYDARZY. Jak skończysz będziesz mieć tysiąc pomysłów na to co może zdarzyć się w Twojej historii.

10. Jakie historie lubisz Ty? To co lubisz w nich jest częścią Ciebie. Musisz być tego świadom, żeby móc tę wiedzę wykorzystać.

WALL-E, reż. Andrew Stanton

WALL-E, reż. Andrew Stanton

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: