Ekonomia,Wiadomości 6 maja 2014, 18:43

Obama obdzwania prezesów firm, by… nie jechali do Rosji

Jak donosi „New York Times”, Biały Dom obdzwania prezesów amerykańskich firm, by zrezygnowali z wyjazdu na międzynarodowe forum gospodarcze w Petersburgu, którego gospodarzem będzie Władimir Putin.

Prezydent Barack Obama, fot. Pete Souza

Prezydent Barack Obama, fot. Pete Souza

Przedstawiciele amerykańskiej administracji na czele z sekretarzem skarbu Jack’iem Lew’em, sekretarzem handlu Penny’m Pritzker’em oraz doradczynią Baracka Obamy ds. kontaktów z biznesem Valerie Jarrett osobiście obdzwaniali prezesów największych amerykańskich firm z branży energii, przemysłu i finansów, doradzając odwołanie swojego udziału w rosyjskim forum gospodarczym.

Gospodarzem międzynarodowego forum gospodarczego w Petersburgu, który aspiruje do miana rosyjskiego Davos, będzie prezydent Rosji Władimir Putin. Forum zapowiedziane jest na 22-24 maja br.

Jak informuje cytowany przez PAP „NYT”, Biały Dom ostrzegał prezesów firm przed postawieniem się w roli „narzędzia propagandy Putina, który mógłby wykorzystać ich obecność, by podważać opinię, że jest międzynarodowo izolowany”.

„Intensywny lobbing” doradców Baracka Obamy okazał się skuteczny. Prezesi amerykańskich gigantów – między innymi Goldman Sachs, Alcoa, PepsiCo, Morgan Stanley, ConocoPhillip – wycofali lub planują wycofać się z uczestnictwa w forum.

Jak dostrzega gazeta, telefony z Białego Domu miały „postawić kierownictwo firm w niezręcznej sytuacji”. Jak czytamy, decydenci „nie chcą spięcia z administracją Baracka Obamy„, ale imprezę traktują jako okazję na zaprezentowanie się na międzynarodowej scenie.

W nadziei, że unikną zrażenia do siebie Putina, co narażałoby na niebezpieczeństwo ich operacje oraz dziesiątki tysięcy pracowników w Rosji, kilka firm wyśle do Petersburga niższej rangi dyrektorów zatrudnionych w Moskwie lub Europie” – czytamy w „New York Times”.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: