Kultura 28 października 2012, 14:11

Ateiści z Jerozolimy demonstracyjnie łamią szabat

Niewierzący mieszkańcy Jerozolimy mają dość narzucanych im reguł szabatu, wynikających z ortodoksyjnego judaizmu. Manifestacyjnie zorganizowali w sobotę wykład, na który przyszło kilkaset osób.

Działacze oddolnego ruchu „Wolny Kirjat Jowel” protestują przeciwko „zastraszaniu, brakowi usług publicznych w soboty oraz segregacji płci”. Organizacja powstała w odpowiedzi na budowę przedszkola podzielonego na pomieszczenia dla dzieci wierzących i pomieszczenia dla dzieci ateistów.

W szabat, zgodnie z prawem religijnym, zakazane jest świadczenie usług publicznych. W Jerozolimie nie działa wtedy komunikacja miejska, a większość sklepów i firm pozostaje zamknięta. Gdy w 2009 r. otworzono w sobotę parking dla turystów, wybuchły zamieszki.

Niewierzący co raz widoczniej sprzeciwiają się regułom narzucanym przez ultraortodoksyjnych działaczy: w soboty co raz częściej odbywają się imprezy kulturalne, mniej restauracji jest zamykanych. Nie dopuszczono także do podziału chodników na męskie i żeńskie.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: