Technologia,Wiadomości 10 stycznia 2013, 11:11

Asfalt z plastiku?

Vancouver to pierwsze miasto na świecie, które będzie kłaść asfalt zrobiony ze zrecyklingowanego plastiku. Materiał z zużytych butelek, kubeczków po jogurtach czy opakowań po szamponach będzie wykorzystywany do budowy wszystkich nowych ulic i remontów starych. Vancouver ma ambicję stać się najbardziej ekologicznym miastem świata do 2020 r.

zdj. http://vancouver.24hrs.ca

zdj. http://vancouver.24hrs.ca

Naprawdę da się zrobić asfalt z plastiku? No dobrze – plastik będzie stanowił, wg różnych źródeł, od 1-15 proc. całej mieszanki. Będzie tylko 3 proc. droższy od zwykłego asfaltu, a cały proces produkcji i wylewania zużywa 20 proc. mniej paliwa i daje oszczędności w dłuższej perspektywie – taki asfalt jest trwalszy i bardziej odporny na zniekształcenia, a poza tym bardziej ekologiczny. I nie można zapominać jak dobrze to wpływa na wizerunek miasta i jak dobra to promocja. Po wpisaniu w Google „Vancouver plastic road” pojawia się kilkaset publikacji na tema temat.

Autorem tekstu jest Rafał Sanecki. Tekst pochodzi ze strony internetowej www.miastamaniak.pl

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: