Wiadomości 4 stycznia 2013, 22:48

Amerykańskie miasto zakazuje wody w butelkach

Amerykańskie miasteczko Concord w stanie Massachusetts zakazało sprzedaży wody w butelkach mniejszych niż litrowe.

Butelka wody, fot. Natinka

Butelka wody, fot. Natinka

Jak podaje BBC News, prawo weszło w życie 1 stycznia, po 3 letniej kampanii na rzecz zredukowania odpadów i zachęcania ludzi do używania wody z kranu.

Pierwsi „przestępcy” otrzymają ostrzeżenie. Ktokolwiek zostanie złapany na sprzedaży zakazanych butelek za drugim razem, dostanie karę grzywny w wysokości 25 dolarów oraz 50 dolarów za ponowne złamanie prawa. Władze miasta nie wprowadziły natomiast żadnych ograniczeń w sprzedaży małych butelek innych napojów, a zarządzenie może zostać zawieszone w przypadkach sytuacji kryzysowych.

— To, co staram się zrobić za pomocą wprowadzenia tego prawa, to uniemożliwienie zakupu pojedynczej butelki wody — mówił dziennikowi New York Times Jean Hill, który prowadził kampanię na rzecz zakazu w Concord. — Ma to zachęcić ludzi do zmian, musimy używać polityki, aby pokierować ludźmi. Chcemy pokazać alternatywę dla kupowania wody butelkowanej — tłumaczy.

Niektórzy mieszkańcy Concord uważają przepis za bezsensowny, tłumacząc swój pogląd możliwością zakupu małych butelek w sklepach w sąsiednich miasteczkach. Także przedstawiciele branży wody butelkowanej bronią małych opakowań mówiąc, że małe butelki są niezbędne we współczesnym życiu i zachęcają ludzi do prowadzenia zdrowszego trybu życia.

Amerykanie zużywają około 50 miliardów małych butelek wody każdego roku.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: