Nauka 29 grudnia 2012, 14:01

Znamy prędkość grawitacji

Naukowcom udało się zmierzyć prędkość propagacji grawitacji z dokładnością do 5 procent.

Zakrzywienie grawitacyjne, rys. Johnstone

Zakrzywienie grawitacyjne, rys. Johnstone

Niezwykle ważnego odkrycia udało się dokonać badaczom z Instytutu Geologii i Geofizyki przy Chińskiej Akademii Nauk, którzy przeanalizowali dane z sześciu pierścieniowych zaćmień Słońca oraz porównali je z wynikami pomiarów zjawisk pływowych na Ziemi.

Dzięki temu naukowcom udało się ustalić, że prędkość rozchodzenia się grawitacji jest równa prędkości światła z dokładnością do około 5 procent.

Wyniki badań zgadzają się ze szczególną teorią względności Alberta Einsteina, zgodnie z którą nic nie może poruszać się szybciej niż światło (a dokładniej fala elektromagnetyczna w próżni) którego prędkość wynosi 299 792 458 m/s.

Nie jest to pierwszy pomiar prędkości grawitacji. Poprzedniego dokonali w 2002 roku Edward Fomalont z National Radio Astronomy Observatory w Charlottesville oraz Sergei Kopeikin z Uniwersytetu Missouri – Columbia. Badacze ci na podstawie obserwacji „ugięć” grawitacyjnych powodowanych przez Jowisza ustalili, że prędkość propagacji grawitacji jest równa prędkości światła z dokładnością do 20 procent.

Prędkości grawitacji nie należy mylić z przyspieszeniem grawitacyjnym, które na Ziemi wynosi ok. 9,80 m/s2.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: