Wiadomości 17 grudnia 2013, 16:55

Wkrótce ruszy rekonstrukcja „Tęczy” z placu Zbawiciela

Dokładnie w 10. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej na pl. Zbawiciela powróci tęczowa instalacja Julity Wójcik. Prace nad rekonstrukcją warszawskiej „Tęczy” rozpoczną się na początku 2014 roku.

Spalona Tęcza na Placu Zbawiciela. Fot. Biedronki/Wikimedia

Spalona Tęcza na Placu Zbawiciela. Fot. Biedronki/Wikimedia

Jak informuje Agnieszka Kłąb z Urzędu m.st. Warszawy, ze względu na trudne warunki atmosferyczne i brak możliwości prowadzenia zimą prac remontowych na zewnątrz została podjęta decyzja o przeprowadzeniu ich w zamkniętym pomieszczeniu. Pozwoli to na znaczne przyspieszenie i zakończenie rekonstrukcji „Tęczy” już wiosną 2014 roku.

Prace ruszyły pełną parą – Zarząd Oczyszczania Miasta rozesłał zapytanie ofertowe na renowację „Tęczy”, a działania rekonstrukcyjne zostały zaplanowane na początek 2014 roku. Wtedy też stalowa instalacja artystyczna „Tęcza” zostanie czasowo zdemontowana i w modułach przetransportowana do hangaru, gdzie jej elementy będą gruntownie oczyszczone, ponownie zabezpieczone przed korozją i wysokimi temperaturami. Następnie zostanie nałożona nowa siatka i zamocowane kwiaty w tradycyjnych kolorach tęczy: żółte, czerwone, zielone, niebieskie i fioletowe – czytamy w informacji prasowej rozesłanej przez Urząd m.st. Warszawy.

Nie jest brana pod uwagę zmiana kolorystyki instalacji – wszystkie strony: miasto stołeczna Warszawa, Instytut Adama Mickiewicza i autorka instalacji - Julita Wójcik zawsze były i są zgodne, że instalacja artystyczna „Tęcza” powinna być odtworzona w oryginalnej kolorystyce, w jakiej pojawia się w naturze. Po zakończeniu renowacji „Tęcza” powróci na plac Zbawiciela, czyli miejsce, któremu została dedykowana po przeniesieniu jej z Brukseli do Warszawy w 2012 roku.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: