Nauka,Wiadomości 17 marca 2013, 18:19

Wczesne leczenie wirusa HIV efektywne?

Wczesne podawanie leków na HIV powoduje całkowite wyleczenie w jednym na dziesięć przypadków. Szybkie leczenie po infekcji HIV może „funkcjonalnie” wyleczyć do 10 dnia po wykryciu – twierdzą naukowcy z Francji.

Wirus HIV, fot. PhD Dre/en.wikipedia

Wirus HIV, fot. PhD Dre/en.wikipedia

Jak podaje bbc.co.uk, naukowcy przeanalizowali przypadki 14 osób, które zaprzestały terapii, ale nie okazały żadnych objawów powrotu wirusa.

Badania postanowiono przeprowadzić po tym gdy ogłoszono, że w Stanach Zjednoczonych efektywnie wyleczono dziewczynkę dzięki wczesnemu podawaniu leków. Problem jednak w tym, że większość ludzi nie wie o tym, że jest zarażonych wirusem HIV, dopóki wirus kompletnie nie przeniknie ciała.

Grupa pacjentów, na których badanie zostało oparte zaczęło leczenie do 10 tygodni po zarażeniu. Pacjenci zostali wcześnie zdiagnozowani w szpitalu, w którym znaleźli się z podejrzeniem innych chorób. W ich krwi znaleziono wirusa HIV. Zostało im przypisane trzyletnie leczenie, które większość z nich zaprzestała.

Leki pomagają utrzymywać kontrolę nad wirusem, ale nie są w stanie usunąć wirusa, który ukrywa się gdzieś w komórkach w organizmie. Normalnie, gdy zaprzestaje się leczenia, wirus powraca.

Jednak nie dotyczy to pacjentów, którzy w krótkim czasie po rozpoznaniu choroby rozpoczęli leczenie. Są w stanie kontrolować poziom HIV przez dekady.

- Większość ludzi, którzy są poddawani temu samemu leczeniu nie są w stanie kontrolować infekcji, nieliczni potrafią – mówi doktor Asier Saez-Cirion z Instytutu Pasteura w Paryżu.

Doktor twierdzi, że 5 do 15 procent chorych może być faktycznie wyleczonych, tzn. nie będą musieli nigdy więcej potrzebować leków.

- Oni nadal mają HIV, ale to jest rodzaj reemisji zakażenia – dodaje Saez-Cirion.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: