Ekonomia,Wiadomości 11 grudnia 2013, 10:24

Warszawska skarbówka: utrata dziecka to korzyść. Zapłać podatek

Urzędnicy skarbowi są zdania, że rodzice którym sądownie odebrano dzieci z powodu złej sytuacji finansowej winni są fiskusowi pieniądze.

Warszawska skarbówka: utrata dziecka to korzyść. Zapłać podatek. Fot. NBP

Warszawska skarbówka: utrata dziecka to korzyść. Zapłać podatek. Fot. NBP

Ubóstwo nie może być przesłanką do rozdzielenia rodziny, jednak mogę zrozumieć, że w sytuacji absolutnie patologicznej może do tego dojść – i tylko w założeniu, że dzieje się to na możliwie jak najkrótszy czas – czytamy w artykule Stefana Sękowskiego opublikowanym w „Gościu Niedzielnym”.

– Prawdziwym kuriozum w tym przypadku jest to, że rodzice, którym dzieci odebrano dlatego, że nie mieli pieniędzy na ich utrzymanie, muszą zgodnie z prawem płacić za ich wikt i opierunek – bagatela, nawet ponad tysiąc złotych miesięcznie – czytamy.

Rozumowanie warszawskiej Izby Skarbowej jest bardzo proste: rodzice, którym odebrano dzieci ze względu na złą sytuację finansową, muszą płacić za ich opiekę (sic!). Opłatę zazwyczaj umarzają gminy, ponieważ rodziny nie mają pieniędzy, jednak umorzenie opłaty okazuje się… korzyścią podatnika.

– Autorzy dokumentu muszą posługiwać się specyficznym, prawniczo-ekonomicznym językiem, jednak gdy czytam, iż rodzic, który utracił możliwość kontaktu z dzieckiem odniósł z tego jakąkolwiek korzyść, nóż się w kieszeni otwiera – komentuje w „Gościu Niedzielnym” red. Sękowski.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: