Nauka 16 lutego 2013, 21:59

Wapno w nadmiarze szkodzi. Zwiększa ryzyko śmierci

Kobiety, w których diecie jest za dużo wapnia, znajdują się w grupie większego ryzyka przedwczesnej śmierci spowodowanej chorobami układu krążenia – donoszą szwedzcy naukowcy.

Wapno w nadmiarze szkodzi. Fot. Jurii

Wapno w nadmiarze szkodzi. Fot. Jurii

Jak podaje thelocal.se, nowe obawy związane z konsumpcją wapnia pojawiły się wraz z wynikami badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Uppsala i Instytutu Karolinska w Szwecji. Wykazały one, że spożywanie za dużej (więcej niż 1,4 miligrama dziennie) albo za małej (mniej niż 600 miligramów) ilości wapnia zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci u kobiet.

– Nasze wyniki wykazały, że nie tylko za niski poziom, ale także zbyt duża ilość spożywanego dziennie wapna może mieć negatywne skutki dla zdrowia, poprzez uniemożliwienie organizmowi normalnej regulacji poziomu pierwiastka – tłumaczy Karl Michaëlsson z Uniwersytetu  Uppsala.

– Utrzymywanie zwykłej, urozmaiconej diety wystarcza, by utrzymać poziom wapnia w organizmie na wystarczającym poziomie – mówi Michaëlsson. – Nie ma powodu, by zażywać dodatkowe suplementy diety – dodaje.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: