Wiadomości 15 lutego 2013, 19:49

Walka ze smogiem. Kraków jednak zakaże palenia węglem?

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zadeklarował wsparcie w zakresie przygotowania treści uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie zakazu stosowania w naszym mieście paliw stałych – informuje Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta miasta.

Wawel, fot. Filius-filius102

Wawel, fot. Filius-filius102

„Wypracowanie wzorca podejmowanej po raz pierwszy w Polsce tego rodzaju uchwały wymaga dyskusji i dobrej współpracy służb ochrony środowiska, którą ze strony Miasta deklaruję” – napisał Prezydent Krakowa w liście do Marszałka Województwa.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 96 ustawy „Prawo ochrony środowiska” decyzję w sprawie zakazu stosowania paliw stałych w Krakowie może podjąć Sejmik Województwa Małopolskiego. Dlatego Prezydent Krakowa już w 2009 roku apelował do Marszałka Województwa o podjęcie stosownych kroków, by takie rozstrzygnięcie dla Krakowa zostało przyjęte.

Jak informuje Monika Chylaszek, zdając sobie sprawę, że przygotowanie tego rodzaju zakazu nie będzie zadaniem łatwym, Prezydent Miasta zadeklarował wsparcie dla Marszałka Województwa przy opracowywaniu treści uchwały. „Wyrażam gotowość merytorycznej współpracy w celu wypracowania zapisów dotyczących sposobu realizacji i kontroli obowiązków nałożonych uchwałą” – napisał Prezydent Krakowa w liście do Marszałka Województwa.

„Wypracowanie wzorca podejmowanej w Polsce po raz pierwszy tego rodzaju rozstrzygnięcia wymaga dyskusji i dobrej współpracy służb ochrony środowiska, którą ze strony Miasta deklaruję” – czytamy w korespondencji. Zarówno Marszałek Województwa, jak i Prezydent Krakowa są zgodni co do konieczności wprowadzenia okresu przejściowego, aby dać mieszkańcom czas na wymianę pieców.

„Przedstawione przez Pana wątpliwości dotyczące pozyskania odpowiednich środków na finansowanie likwidacji niskiej emisji i wsparcia finansowego najuboższych mieszkańców są przedmiotem również mojej troski, co wyraziłem w mojej opinii do aktualizowanego przez Urząd Marszałkowski Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego” – napisał Prezydent Krakowa.

W wystąpieniu do Marszałka Województwa Prezydent Krakowa wyraża nadzieję, że wspólnymi siłami uda się osiągnąć pozytywny efekt dla krakowian, tj. poprzez zastąpienie pieców węglowych nowoczesnymi i proekologicznymi rozwiązaniami grzewczymi ograniczyć smog, a także dostosować stan krakowskiego powietrza do norm unijnych.

Źródło: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Krakowa

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: