Nauka,Wiadomości 5 marca 2013, 10:44

Udało się wyleczyć dziecko zarażone wirusem HIV

Amerykańscy  lekarze twierdzą, że udało im się wyleczyć  niemowlę zarażone wirusem HIV. Pierwszy koktajl leków podano niedługo po urodzeniu. Rezultat leczenia może wskazać drogę do ratowania życia tysiącom zarażonych dzieci.

Wirusy HIV, fot. CDC/Dr. Edwin P. Ewing, Jr.

Wirusy HIV, fot. CDC/Dr. Edwin P. Ewing, Jr.

Jak podaje bloomberg.com, dziecku, którego tożsamość pozostaje anonimowa, leki na AIDS zostały podane 30 godzin po urodzeniu. – Po 18 miesiącach matka zabrała swoje dziecko i przerwała leczenie. Od 10 miesięcy nie ma śladu wirusa i uznajemy, że dziecko udało się wyleczyć – powiedzieli lekarze z Missisipi na spotkaniu w Atlancie.

Leczenie nosicieli wirusa HIV pomaga utrzymać chorobę w ryzach, ale gdy terapia zostanie przerwana, występuje duże ryzyko powikłań równoznaczne z wyrokiem śmierci. Odstawienie leków pozwala na to, aby zakażone komórki wydzielane w układzie odpornościowym ponownie się pojawiły i rozprzestrzeniały wirus na nowo. Podawanie mieszanki leków zaraz po urodzeniu może spowodować, ze wirus nie będzie się ukrywał w organizmie. Jeśli zostanie to potwierdzone, tym sposobem będzie można wyleczyć każde z 300 tysięcy dzieci, które co roku rodzą się zarażone wirusem HIV.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: