Ciekawostki,Nauka 13 stycznia 2013, 15:58

Twarz, która jest godna zaufania

Patrząc ludziom w oczy można stwierdzić, czy dana osoba jest godna zaufania. Według badań zacytowanych na łamach recenzowanego czasopisma naukowce PLOS ONE, do określenia stopnia wiarygodności przyczynia się nie tyle kolor oczu, co fizjonomia twarzy.

Ludzkie oko, fot. Shagun Rekhi

Ludzkie oko, fot. Shagun Rekhi

Przeprowadzone badania dowodzą, że ludzie o piwnym kolorze tęczówek są postrzegani jako bardziej godni zaufania od na przykład tych o błękitnych oczach. Czy jest to równoznaczne z tym, że można zaufać każdemu kto ma brązowe oczy? Nie do końca, ponieważ kolor oczu maluje nie cały obraz tego, co rozumiemy jako wiarygodność.

— Nie chodzi wyłącznie o barwę oczu, ale kształt twarzy, który wiąże się z tym kolorem. Całość powoduje większą percepcję wiarygodności — napisał cytowany przez NBC News autor badań Karel Kleisner z Uniwersytetu Karola w Pradze. Kleisner i jego koledzy poprosili ponad 200 studentów aby ocenili, czyja twarz z 80 mężczyzn i kobiet budzi zaufanie. Część z nich miała brązowe oczy, część niebieskie. Studenci uczestniczący w badaniu częściej uznawali, że ludzie o piwnych oczach są wiarygodniejsi.

Aby udowodnić, że kolor oczu nie jest ostatecznym rozwiązaniem kwestii wiarygodności, naukowcy poprosili drugą grupę studentów o ocenienie wiarygodności tych samych twarzy, ale z cyfrowo zmienionym kolorem oczu. Wyniki były podobne do poprzednich. Te same osoby zostały uznane za wiarygodne, mimo że miały zmieniony kolor oczu.

Autorzy badania stwierdzili, że w takim razie musi chodzić o zupełnie inny czynnik. Generalnie rzecz ujmując, twarze oceniane jako bardziej wiarygodne są węższe, mają większe oczy i duże usta. Kleisner wyjaśnił, że są to cechy związane z brązowymi oczami. Z drugiej strony, niebieskie oczy są zazwyczaj mniejsze, co oznacza, że u wielu niebieskookich występuje większa powierzchnia między oczami a brwiami.

Niebieskie oczy są bardzo rozpowszechnione w Europie północnej i wschodniej, na innych kontynentach dominują piwne oczy. Dlatego są także uważane za bardziej atrakcyjne.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: