Wiadomości 21 marca 2013, 20:18

Tomasz Lis otrzymał nominację do Hieny Roku 2013. Za okładkę

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich poinformowało o przyznaniu nominacji do Hieny Roku 2013 Tomaszowi Lisowi, redaktorowi naczelnemu „Newsweeka”.

Kontrowersyjna okładka numeru 9/13 "Newsweeka"

Kontrowersyjna okładka numeru 9/13 „Newsweeka”

Jak czytamy w komunikacie rozesłanym przez zarząd SDP, nominacja związana jest z „przekroczeniem standardów dziennikarskich poprzez publikację okładki opartej na wulgarnych skojarzeniach, obrażającej uczucia religijne i tworzącej negatywne stereotypy”.

Tomasz Lis, fot. Sławek/Wikimedia

Tomasz Lis, fot. Sławek/Wikimedia

Mowa o kontrowersyjnej okładce numeru 9/13 Newsweeka, opatrzonej nagłówkiem „Polski Kościół kryje pedofilię”. Na fotografii ilustrującej wydanie umieszczono, w dwuznacznej kompozycji, sylwetkę dziecka klęczącego prawdopodobnie przed osobą w sutannie.

Tygodnik został skrytykowany między innymi przez ks. Kazimierza Sowę, dyrektora telewizji Religia TV.

– Ta okładka udowadnia tylko, że „Newsweek” ma jakąś fobię na punkcie Kościoła – mówił na antenie Radia Zet. – Kolejne okładki są coraz bardziej chamskie – komentował.

Komunikat o nominacji dla Tomasza Lisa został podpisany przez Krzysztofa Skowrońskiego, Agnieszkę Romaszewską-Guzy oraz Piotra Legutko reprezentujących Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: