Ciekawostki,Nauka 21 kwietnia 2013, 16:39

Rozmiar jednak ma znaczenie. Są badania

Rozmiar ma znaczenie – tak wynika z badań opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Kobiety zwracają uwagę długość penisa, a im większe tym lepiej.

fot. Stevehopson.com/Wikimedia

fot. Stevehopson.com/Wikimedia

- Rozmiar penisa wpływa na ogólną ocenę atrakcyjności – mówi autor badania Brian Mautz z Uniwersytetu Ottawa.

Jak czytamy na nbcnews.com, poprzednie badania wydawały się wskazywać, że kobiety, jako grupa, wolą większe męskie członki. Ale wyniki zostały zakwestionowane jako seksistowskie, a także naukowo wadliwe. W związku z tym Mautz i jego zespół, pracujący w Australian National University, rozpoczęli eksperyment w nadziei na rozstrzygnięcie kontrowersji. Stworzyli 49 unikalnych, komputerowo generowanych, nagich, naturalnej wielkości postaci męskich. Każda figura była zróżnicowana pod względem trzech cech: wzrostu, wielkości ramion i rozmiar penisa w spoczynku.

Badacze następnie wyświetlali wszystkie postacie 105 australijskim kobietom o średnim wieku około 26 lat. Kobietom nie powiedziano,  które cechy zostały zróżnicowane. Zostały one poproszone o ocenę atrakcyjności postaci, jako partnerów seksualnych, w skali od 1-7. Ankietowane przebywały same w pokoju, a ich odpowiedzi były anonimowe. W ostatnich badaniach wykazano, że  kobiety wolą wysokich mężczyzn z  szerokimi ramionami i wąskimi biodrami, jak u olimpijskiego pływaka.  Ale kiedy Mautz zmieniał wymiary, okazało się, że rozmiar penisa (całkowita długość i obwód) był tak ważny jak postura.

- Jeśli zwiększa się rozmiar penisa, ilość punktów atrakcyjności robi się coraz większa w sposób liniowy – wyjaśnia Mautz – aż do  7,6 cm lub 3 cali. Po tej wielkości, atrakcyjność wciąż wzrasta, ale w mniejszych odstępach. Nie tylko wskaźniki okazały się wyższe, ale kobiety też spędziły więcej czasu patrząc na hojnie obdarzonych panów. A to znak, że wolały ich w przeciwieństwie do tych z mniejszymi penisami – dodaje naukowiec

- Kobiety z większym wskaźnikiem masy ciała miały silniejsze preferencje dla wielkich penisów. I rozmiar liczył się najbardziej u wysokich mężczyzn. Być może – spekuluje Mautz – wyższy człowiek musi mieć proporcjonalnie dużego penisa.

- Niektórzy twierdzą, że uwaga zwrócona na rozmiar penisa jest  złośliwością napędzaną przez obsesję na punkcie ciała i nasyceniem pornografii – mówi Stuart Brody, badacz z Uniwersytetu West of Scotland, który prowadził badania orgazmu biorąc pod uwagę rozmiar penisa i satysfakcji w związku. – Niekiedy erotyka może odzwierciedlać modę, ale jest przede wszystkim silną ewolucyjną  motywacją – tłumaczy.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: