Wiadomości 3 grudnia 2012, 11:53

Poznań zbuduje przystanki wiedeńskie. Mają je już Kraków, Łódź i Wrocław

Poznań jest kolejnym polski miastem, które doceniło ideę tzw. przystanków wiedeńskich. Pierwszy taki obiekt powstanie w przyszłym roku przy ulicy Gwarnej, następne są planowane między innymi na ul. 28 Czerwca 1956 r. oraz ul. św. Marcina.

Wizualizacja przystanku wiedeńskiego w Poznaniu, fot. ZTM Poznań

Wizualizacja przystanku wiedeńskiego w Poznaniu, fot. ZTM Poznań

Projekt przedstawiony przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu przewiduje łącznie aż 25 miejsc, gdzie można byłoby wdrożyć rozwiązanie tego typu.

Przystanek wiedeński jest rodzajem przystanku tramwajowego, którego konstrukcja polega na wyrównaniu jezdni w obszarze przystanku do wysokości chodnika. Taka wysepka zwiększa bezpieczeństwo pieszych spowalniając ruch samochodów oraz umożliwia wygodniejsze wsiadanie do tramwaju, szczególnie jeżeli wagon jest niskopodłogowy.

Plan Poznania z wyszczególnionymi lokalizacjami ewentualnych przystanków wiedeńskich, fot. ZTM Poznań

Plan Poznania z wyszczególnionymi lokalizacjami ewentualnych przystanków wiedeńskich, fot. ZTM Poznań

Rozwiązanie tego typu pierwszy raz zrealizowano w Wiedniu, później także w Lipsku, Magdeburgu i Bazylei. W Polsce przystanki wiedeńskie zbudowano już we Wrocławiu na ul. Glinianej, w Krakowie na ul. Królewskiej oraz w Łodzi na ul. Piotrkowskiej. We wszystkich tych miejscach inwestycja spełniła oczekiwania.

Koszt budowy przystanku wiedeńskiego wynosi ok. 400-500 tysięcy złotych.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: