Kultura,Wiadomości 1 stycznia 2014, 13:01

Powstanie komiks o Tatarach

Komiks „Tatariada” przedstawi tatarskie rytuały, tradycje oraz świąteczne zwyczaje. Druk planowany jest na koniec 2014 roku.

Tatarski meczet w Bohonikach. Fot. Lilly M/Wikimedia

Tatarski meczet w Bohonikach. Fot. Lilly M/Wikimedia

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, inicjatywa Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP finansowana jest z budżetu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Komiks, który ukaże się w nakładzie 500 egzemplarzy, przedstawi rytuały i zwyczaje przede wszystkim Ramadan Bajram oraz Kurban Bajram – święta ofiarowania, które w ubiegłym roku wzbudziło głośne kontrowersje związane z przeprowadzonym podczas święta ubojem rytualnym zwierząt (bez ogłuszenia).

Komiks przedstawi także tatarską kuchnię (chociażby przyrządzanie pierekaczewników – tradycyjnej tatarskiej potrawy) oraz przebieg obrzędów, takich jak na przykład azan – włączenie dziecka do wspólnoty muzułmańskiej.

Tatarzy stanowią najmniej liczną grupę etniczną w Polsce. W ostatnim spisie powszechnym pochodzenie tatarskie zadeklarowało około 2 tysiące osób.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: