Wiadomości 30 grudnia 2013, 09:31

Polska jak Ameryka. W każdym powiecie będzie koroner?

Czy już niedługo w każdym polskim powiecie będzie urzędował koroner? Starostowie chcą zatrudniać urzędników zajmujących się stwierdzaniem zgonów.

Czy w każdym powiecie będzie urzędował koroner? Fot. Matt H. Wade

Czy w każdym powiecie będzie urzędował koroner? Fot. Matt H. Wade

Jak pisze Dziennik.pl, rodziny zmarłych mają problemy z otrzymywaniem niezbędnych do przeprowadzenia pogrzebu dokumentów poświadczających śmierć bliskich. Dziennik.pl przywołuje makabryczny przykład takiej sytuacji.

„Na początku grudnia mężczyzna przywiózł samochodem do tamtejszej przychodni zwłoki żony, która z przyczyn naturalnych zmarła w domu. Wcześniej nikt nie chciał potwierdzić faktu jej śmierci” – czytamy w artykule Beaty Lisowskiej.

Związek Powiatów Polskich jako rozwiązanie problemu proponuje zatrudnienie w każdym powiecie koronera, lekarza zajmującego się stwierdzaniem zgonów. Jak pisze Dziennik.pl, władze powiatów domagają się finansowania koronerów z budżetu. Z kolei Ministerstwo Zdrowia uważa, że to zadanie samorządów.

– Kluczowe pytanie dotyczy tego, kto powinien finansować koronera. Moim zdaniem na pewno nie samorząd. To jest zadanie dla budżetu państwa – komentuje cytowana przez Dziennik.pl Krystyna Ozga, posłanka PSL oraz inicjatorka projektu nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która wprowadziłaby instytucję koronera.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: