Nauka 10 stycznia 2013, 19:09

Odkryto nowy gatunek latających żab. Mogą szybować między drzewami

Australijscy biologowie odkryli nowy gatunek latających żab w Wietnamie.

Nowy gatunek latającej żaby, fot. Jodi Rowley

Nowy gatunek latającej żaby, fot. Jodi Rowley

Dr Jodi Rowley, biolog z Australian Museum była zaskoczona, gdy odkryła dziesięciocentymetrową żabę mniej niż 100 km od miasta Ho Chi Minh, jednego z najbardziej zurbanizowanych centrów w południowo-wschodniej Azji. Żyje tam ponad 9 milionów ludzi.

— Zwykle aby odkryć nieznany wcześniej gatunek żab z tej rodziny należy wspinać się na wysokie góry albo wchodzić pod wodospady. Nie spodziewałam się, że znajdę nowy gatunek na powalonym drzewie w nizinnym lesie, który okrąża sieć ścieżek podróżujących ludzi i bawołów — mówi Rowley.

Żaba jest jasnozielona z białym brzuchem. Została nazwana żabą Helen od nazwy drzewa, na którym została znaleziona (Rhacophorus helenae) . Odkrycie zostało już opublikowane w Journal of Hepretology.

Dr Jodi Rowely uważa, że tak duży płaz uniknął do tej pory spotkania z biologami, ponieważ dużo czasu spędza na gałęziach. Żaba ma płetwonogi pzowalające jej szybować z drzewa na drzewo.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: