Wiadomości 17 grudnia 2012, 12:57

Ochotnicze Straże Pożarne będą latać. Wiatrakowcami

Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych przymierzają się do zakupu wiatrakowców. Pierwszą maszynę posiada już OSP w Baranowie, następne egzemplarze trafią do OSP w Nowym Stawie.

Wiatrakowiec, fot. autogyro.neo.pl

Wiatrakowiec, fot. autogyro.neo.pl

Wiatrakowce przemieszczają się dzięki napędzanemu silnikiem spalinowym śmigle, a unoszenie zapewnia im wirnik nośny wprawiany w ruch dzięki zjawisku autorotacji. Ta lekka aerodyna jest w stanie wznieść się na wysokość nawet 150 metrów oraz rozpędzić do około 150 km na godzinę. Wielką zaletą wiatrakowców jest do zdolność do krótkiego startu i lądowania, dzięki czemu nie potrzebują dużego lądowiska.

Wiatrakowiec, fot. autogyro.neo.pl

Wiatrakowiec, fot. autogyro.neo.pl

Maszyny mogą być wykorzystywane przez strażaków m.in. do patrolowania obszarów zagrożonych, przeprowadzania akcji ratowniczych na trudno dostępnych terenach, kontrolowania ruchu na drogach, poszukiwania osób zaginionych czy szybkiego transportu ratowników.

Pierwszy wiatrakowiec jest już w posiadaniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie na Mazowszu. Następne egzemplarze zostaną zakupione przez Ochotniczą Straż Pożarną w Nowym Stawie na Żuławach.

Koszt maszyny wynosi około 350 tys. zł.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: