Wiadomości 6 lutego 2013, 23:50

Obozy pracy u sióstr Magdalenek. Irlandia publikuje raport

Irlandia wysyłała dziewczynki i kobiety do katolickich obozów pracy aż do 1996 roku — wynika z raportu opublikowanego przez irlandzki rząd. Mowa o domach prowadzonych przez siostry Magdalenki, którym zarzuca się wstrząsające nadużycia fizyczne, emocjonalne oraz inne formy znęcania się nad podopiecznymi.

Jak podaje NBCNews.com, rządowy raport został opublikowany we wtorek. Wynika z niego, że irlandzki rząd był bezpośrednio związany z procederem wysyłania dziewczynek i kobiet do pracy w pralniach prowadzonych przez różne zakony kościoła rzymskokatolickiego.

Sprawę nadużyć badał m.in. irlandzki senator Martin McAleese. Oszacował, że w latach 1922-1996 wśród wysłanych do pralni sióstr Magdalenek było ponad 10 tysięcy sierot oraz dzieci z trudnych rodzin. Niektóre z dziewczyn trafiały tam za drobne przestępstwa, inne były po prostu bezdomne albo biedne. Do pralni kierowano także kobiety niepełnosprawne, z zaburzeniami psychicznymi, a także poważnymi chorobami psychicznymi.

Eithne McGuinness, Geraldine McEwan, Frances Healy, Phyllis MacMahon w filmie "Siostry Magdalenki" z 2002 r. w reż. Peter Mullan. Film inspirowany autentycznymi wydarzeniami.

Eithne McGuinness, Geraldine McEwan, Frances Healy, Phyllis MacMahon w filmie „Siostry Magdalenki” z 2002 r. w reż. Peter Mullan. Film inspirowany autentycznymi wydarzeniami.

Średni wiek kobiet umieszczanych u sióstr Magdalenek to 23 lata, ale najmłodsza z dziewczynek miała 9 lat. Najstarsza kobieta miała niemal 89 lat.

Opinia publiczna zainteresowała się losem tysięcy kobiet po głośnym filmie z 2002 roku pt. „Siostry Magdalenki” w reżyserii Petera Mullana. W czerwcu 2011 r. Wśród zarzutów, jakie Komitet Przeciwko Torturom ONZ przedstawił Magdalenkom, znalazły się m.in. nadużycia fizyczne, nadużycia emocjonalne oraz inne formy znęcania się nad ludźmi.

Aktywiści żądają od irlandzkiego rządu wydania oficjalnych przeprosin oraz wypłaty rekompensat kobietom, które były szczególnie źle traktowane. Z kolei irlandzki rząd, skłoniony oświadczeniem ONZ, utworzył komisję pod przewodnictwem senatora McAlesse w celu wyjaśnienia sprawy.

Geraldine McEwan w filmie „Siostry Magdalenki” z 2002 r. w reż. Peter Mullan. Film inspirowany autentycznymi wydarzeniami.

Geraldine McEwan w filmie „Siostry Magdalenki” z 2002 r. w reż. Peter Mullan. Film inspirowany autentycznymi wydarzeniami.

Jak czytamy we wstępie opublikowanego raportu, „nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie tego, co musiały czuć młode dziewczęta, często jeszcze dzieci, po zamknięciu w tych pralniach. Nie znając powodu, dla którego się tam znalazły, czując się opuszczone i zastanawiając się, co złego mogły uczynić, nie wiedziały kiedy wyjdą i czy zobaczą jeszcze swoje rodziny. Spędziły lata w strachu.”

„Większość z nich znalazła się zupełnie sama w miejscu, które według dzisiejszych standardów było nad wyraz surowe i wykańczające fizycznie. Praca i pobyt w pralniach miały bardzo silny psychologiczny wpływ, traumatyczny i trwały.”

Raport stwierdza, że ponad 1/4 skierowań dziewcząt pod opiekę sióstr Magdalenek było „wykonanych lub ułatwionych” przez rząd. Około 61 proc. z nich spędziło w pralniach około roku, ale aż 7,7 proc. przebywało 10 lub więcej lat.

Przeczytaj też o Lebensborn, jak nazistowskie pielęgniarki pomagały hodować nadludzi

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: