Nauka 3 stycznia 2013, 17:55

Nowy Rok, poniedziałki oraz wiosna skłaniają do samobójstw

Co 40 sekund ktoś na świecie popełnia samobójstwo. W Stanach Zjednoczonych większość ludzi zabija się najczęściej w poniedziałki i na wiosnę. Jedynie najważniejsze święta wydają się być objęte „ochroną” — najmniej samobójstw popełnianych jest w Boże Narodzenie, Święto Dziękczynienia czy Dzień Niepodległości. Z kolei Nowy Rok jest dniem, w którym wskaźnik samobójstw popełnionych przez przedawkowanie jest najwyższy.

Noworoczne sztuczne ognie, fot. Ondrejk

Noworoczne sztuczne ognie, fot. Ondrejk

Takie prawidłowości odkryła psycholog medycyny wypadkowej, dr Gillian Beauchamp wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Cincinnati.

— Samobójstwo nieustannie przoduje wśród 10 najczęstszych przyczyn śmierci w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku, na całym świecie zabija się około miliona ludzi — mówi dr Beauchamp. — Ze względu na to, że liczba ta rośnie, badamy czynniki które zwiększają prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa. Tego rodzaju informacje pomogą zarówno zapobiegać samobójstwom, jak i zwiększyć skuteczność leczenia przedawkowań — dodaje.

Dr Beauchamp twierdzi, że jednym z możliwych wyjaśnień odkrytej tendencji jest fakt, że Nowy Rok, poniedziałki oraz wiosna są symbolem czegoś nowego, początku. Można domniemywać, że być może symbolika ta, zamiast motywować pozytywnie, skłania ludzi o skłonnościach depresyjnych do odebrania sobie życia.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: