Wiadomości 7 grudnia 2012, 14:00

Nowa Huta chce odłączyć się od Krakowa

Mieszkańcy Nowej Huty chcą oderwania swojej dzielnicy od Krakowa. Kampanię na rzecz utworzenia niezależnego miasta rozpoczęli działacze Autonomicznego Ruchu Nowa Huta Wolne Miasto.

Osiedle Tysiąclecia w Nowej Hucie, fot. Gredry, wikipedia.org

Osiedle Tysiąclecia w Nowej Hucie, fot. Gredry, wikipedia.org

Członkowie Autonomicznego Ruchu Nowa Huta Wolne Miasto zapowiadają złożenie złożenie oficjalnego pisma w tej sprawie 14 grudnia na ręce prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Przedstawiciel ruchu Adam Grzanka uważa, że odłączenie dzielnicy od Krakowa przyczyni się do jej ożywienia.

Jak czytamy w piśmie cytowanym przez Polską Agencję Prasową, „Nowa Huta w kategoriach urbanistycznych jest miastem o wiele bardziej doskonałym niż jakakolwiek inna część Krakowa i ma większe perspektywy rozwoju. Odłączenie nie ma na celu budowania relacji antagonistycznych, a wręcz przeciwnie – partnerstwo na zasadzie kontrastów”.

14 grudnia odbędzie się także pokojowa demonstracja pod krakowskim magistratem.

Nowa Huta powstawała w latach 1949-1990, została zaprojektowana jako socjalistyczne, niezależne od Krakowa miasto. Stała się jego dzielnicą w 1951 roku.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: